Gündem

Meteoroloji Uyarmıştı! Sel Düzce’yi Vurdu! Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Düzce şehrinde etkili olan sağanak yağış sele neden oldu ve üç ilçe ile 13 köyde hasar meydana geldi. Dün akşam saatlerinde gerçekleşen selin boyutu ise bugün ortaya çıktı. Uzmanlar Batı Karadeniz için sel riskinin devam ettiğini söyledi.

Sağanak nedeniyle dereler taştı ve Cumayeri, Çilimli ve Akçakoca ilçelerinde 47 kişi mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşların kurtarılma çalışmaları başarıyla sonuçlanırken 88 kişi de evlerinden tahliye edildi.

Mahsur kalan vatandaşlar AFAD, itfaiye ve arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarıldı. Yağmurun devam etmesi nedeniyle dere yataklarına yakın yerlerdeki evlerde oturan 88 kişi ise tahliye edildi.

Evlerinden tahliye edilen ve kurtarılan vatandaşların bir kısmı şehirdeki otellere ve kamu kurumlarının misafirhanelerine yerleştirildi.

Vali Açıklamalarda Bulundu

Düzce Valisi Cevdet Atay konuyla ilgili açıklama yaptı:

“Hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadı. Herhangi bir can kaybı söz konusu değil. Bizi sevindiren taraf bu. Ama elbette ki yollarımıza, köprülerimize zararları söz konusu. Bunlar kısa zamanda giderilir. Uğurlu, Esmahanım ve Dilaver köyümüzde incelemeler yaptık. Oradaki durumu kendi gözlerimizle bire bir gördük. Tüm ekiplerimiz yaklaşık 6-7 saattir olay yerinde. Kaymakamlarımız kriz merkezlerimizin başında olayları bire bir takip ettiler. Yarın arkadaşlarımız yağışlar bittikten sonra gerekli hasar tespit çalışmalarını yaparlar. Kısa zamanda neticelenir.”

BÜYÜK BİR EKİP ÇALIŞIYOR

Selden etkilenen bölgelerdeki arama kurtarma çalışmalarına Düzce, Manisa ve Ankara AFAD ekipleri, UMKE, Düzce itfaiyesi, Düzce İl Özel İdaresi, DSİ 55. Şube Müdürlüğü, Düzce Arama Kurtarma Derneği, Afet Gönüllüleri Derneği’nden oluşan 142 kişiden oluşan bir ekip de katıldı. Çalışmalar hâlâ sürdüğü bildirildi.

İki yıl önce de sel yaşanan bölgede 7 kişi hayatını kaybetmişti. Şu an için herhangi bir can kaybı yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir