Gündem

Milyonların Yüzünü Güldüren Haber Geldi! Hayvanları Koruma Kanunu Komisyonca Kabul Edildi!

Milyonlarca hayvanseverin beklediği müjde sonunda geldi. Hayvanları Koruma Kanunu‘nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda kabul edildi. Kanun teklifindeki maddelere göre hayvanlara eziyet, işkence, cinsel saldırı vb. yapanlara hapis cezası geliyor. İşte ayrıntılar…

Hayvanların bir ‘mal’ olmaktan çıkıp ‘canlı’ olarak kabul edildiği kanun teklifi komisyondan geçti. Böylelikle hayvanlara eziyet etmek, Türk Ceza Kanunu 151’de geçen ‘mala zarar verme’ maddesine göre değil, ‘cana zarar verme’ maddesine göre suç kapsamına giriyor.

Teklifte sunulan diğer maddeler ise şu şekilde:

Hayvanlar, sahiplerinin borçları yüzünden icra konusu olmayacak.

Teklif ile ’sahipli hayvan’, ’sahipsiz hayvan’ ayrımı kalkacak. Yerel yönetimlere, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevi kurma, bu hayvanların bakım-tedavilerini sağlama ve eğitim çalışmaları yapma zorunluluğu getirilecek.

 

Hayvan bakımevleri kurulacak. Büyükşehir belediyeleri, il belediyeleri ve nüfusu 75 bini aşan belediyelere hayvan bakımevi kurma zorunluluğu getirilecek.

Belediyelere, bu madde yürürlüğe girdikten sonra 3 yıl süreyle hayvan bakımevi kurma ve rehabilitasyon çalışmaları yapmaları için kesinleşmiş en son bütçe gelirlerinden kaynak ayırma zorunluğu getirilecek.

Nüfusu 25 binin altında olup hayvan bakımevi kurma zorunluluğu bulunmayan belediyelere de sorumluluk alanındaki sahipsiz hayvanları en yakın belediyeye götürerek, rehabilite ettirme sorumluluğu verilecek.

 

EZİYET EDENLERE HAPİS CEZASI YOLDA

Hayvanlara yönelik kötü muamelede bulunanlara sonunda yaptırım geliyor. Hayvanlara eziyet, işkence, cinsel saldırı vb. hareketler TCK kapsamına alınıyor. Buna göre;

Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren kişiye 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilmesi bekleniyor.

Bir ev hayvanına veya evcil hayvana işkence eden veya acımasız ve zalimce muamelede bulunan ile hayvanlarla cinsel ilişkide bulunan kişiye 6 aydan 3 yıla kadar hapis ve 100 günden az olmamak üzere adli para cezası verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir