Ekonomi

Son dakika bankada parası olan herkesi yakından ilgilendiren FAST kararı!

Gelen bir son dakika haberine göre 7/24 para transferi için kullanılan FAST sisteminde işlem limiti 2 bin TL’ye yükseltildi. Daha önce 1.000 TL limit olan FAST sisteminde yeni karar 4 Ağustos tarihinde uygulanmaya başlanacak.

Konu ile ilgili karar Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alındı. FAST sistemi işlem üst limitinin artırılacağını, elektronik ve ödeme para kuruluşlarının FAST sistemi için başvurularının alınmaya başlandığını duyurdu.

8 OCAK’TA KULLANILMAYA BAŞLANMIŞTI

Konu ile ilgili açıklama yapan Merkez Bankası, şu ifadeleri kullandı:

“TCMB iç kaynaklarınca geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil, 7/24, anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sisteminde günlük ortalama 2 milyon adet anlık ödeme, müşteri hesapları arasında bir saniyeden daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir”

4 AĞUSTOS’TA 2 BİN TL OLACAK

“Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı sayısı ise 11,3 milyona ulaşmıştır. Sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması gözetilerek hâlihazırda 1.000 TL olan işlem tutar limiti 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltilecektir”

İLERLEYEN DÖNEMDE LİMİT DAHA DA YÜKSELTİLECEK

“İlerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesi hedeflenmektedir. Diğer taraftan, bankaların yanı sıra 6493 Sayılı Kanun kapsamındaki Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşlarının FAST Sistemine katılmaları için gerekli olan teknik hazırlıklar ve düzenlemeler hayata geçirilmiş olup, katılım talepleri alınmaya başlanmıştır. Sisteme katılım için gerekli olan teknik ve operasyonel şartları sağlayan ve testlerde başarılı olan kuruluşların FAST Sistemine katılmaları mümkün olacaktır. Söz konusu gelişmelerin, finansal teknolojilerde rekabet ve yeniliğin önünü açarak, bu teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayacağı ve dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir. Sisteme ilişkin daha detaylı bilgiye ve tanıtım içeriğine https://fast.tcmb.gov.tr adresinden erişilebilmektedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir