EkonomiGenel

Nakit sıkıntısı çekenleri yakından ilgilendiriyor! PTT’den kolaylıkla çekilebiliyor! Doğum yardımı nedir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen doğum yardımına başvurular devam ediyor. İhtiyaç sahibi kişiler PTT‘den 300-600 TL arası ödeme alabiliyorlar. İlk çocuk için 300 TL verilirken, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonrakiler için ise 600 TL ödeme yapılıyor. Peki kimler doğum yardımına başvurabilir? Başvurular nasıl yapılıyor?

KİMLER YARDIMA BAŞVURABİLİYOR?

Türk vatandaşları ile Mavi kart sahipleri, doğum yardımından yararlanabiliyor. Annenin veya babanın ya da her ikisinin Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekiyor.

Ayrıca 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen doğumlar için ödeme yapılıyor. Bu tarihten önce doğan çocuklar için yardım verilmiyor.

Başvurular Nasıl Gerçekleştiriliyor?

İlk olarak doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapılıyor. Daha sonra Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi’nin eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanması gerekiyor. Dilekçe, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla gönderiliyor.

Başvuru sonucu gelen ödemeler ise başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebiliyor.

Tek seferlik yapılan bu yardım dünyaya gelen her çocuk için alınabiliyor.

Üstelik doğum yardımları yalnızca anneye de ödenmiyor. Annenin vefat etmesi durumunda söz konusu yardım Türk vatandaşı olan veya Mavi kart sahibi olan babaya da yapılıyor.