Sağlık

AB’den Moderna ve BioNTech sonrası kalp kası iltihabı uyarısı geldi!

Koronavirüs salgınına karşı aşılama çalışmaları hızla devam ederken bir yandan aşılama çalışmaları ile ilgili tedirgin eden açıklamalar geliyor. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Güvenlik Komitesi, BioNTech ve Moderna aşı yan etkileri ile ilgili bilgileri yeniden güncelleyerek, kafaları karıştırdı.

Yayımlanan raporda, Moderna ve BioNTech aşılarındaki ilaçların çok ender olsa da kalp kası iltihabı ve kalp zarı iltihabına neden olabileceğinin altı çizildi.

Rapora göre Avrupa Birliği’nde (AB) kullanılan 177 milyon doz BioNTech aşısında 145 kalp kası ve 138 kalp zarı iltihabı vakası görülürken, Moderna aşısı yaptıran yaklaşık 2 milyon kişiden 19’unda kalp kası iltihabı, 19’unda da kalp zarı iltihabı vakası tespit edildi.

FDA AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Konu ile ilgili Haziran ayı sonunda ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından Pfizer ve Moderna aşıları ile ilgili yaptığı açıklamasında gençlerde ve yetişkinlerde kalp kası iltihaplanmasına neden olabileceğine yönelik uyarı ekleyeceğini açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktör Yardımcısı Dr. Mariangela Simao PFizer aşısının kalp kası iltihabına yol açtığına ilişkin verileri incelediklerini, bilimsel kanıtların elde edilmesi durumunda bu bilgileri duyuracaklarını da gelecek bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir