EkonomiGenel

Yazılı olarak başvuran alıyor! Devlet destekli 5 bin TL yardım vatandaşa duyuruldu!

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan devlet destekli yardımlar devam ediyor. Dar gelirli vatandaşlara ev inşa etmek, onarmak ve eşya konusunda da değişen tutarlarda destek veriliyor. Birçok vatandaşın haberdar olmadığı bu yardıma başvurular yazılı beyanla yapılıyor. E-devlet üzerinden başvuru imkânı bulunmuyor.

 

Evine tadilat yapmak isteyen fakat maddi durumu yetersiz olan vatandaşlar ise 40 bin TL’ye kadar maddi destek alabiliyorlar. İşte devlet destekli konut yardımları…

Barınma Yardımı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan bu yardım birkaç alanı kapsıyor. Dar gelirli vatandaşların evlerini yapmaları, onarmaları ve eşya almaları için destek veriliyor.

Prefabrik ev yapımında 30 bin TL,
betonarme ev yapımında ise 40 bin TL’lik destekte bulunuluyor.

Ev onarımına 20 bin TL katkı sağlanırken, eşya için ise 5 bin TL veriliyor.

Eşya Yardımı Nedir?

Barınma yardımı kapsamında yapılan eşya yardımı, evindeki eşyaları yaşam şartlarını karşılayamayan, bakımsız ve aşırı eskimiş olan vatandaşlara yönelik veriliyor. Maddi durumu yetersiz olmayan vatandaşlar bu yardımdan yararlanamıyor.

Belirli başvuru kriterlerine uyan her vatandaş ise yardım desteğini alabiliyor. Bu şartlar;

başvuruda bulunacak olan vatandaşların genel durumu
ve gelir şartı olarak belirtiliyor.

En önemli koşul olan gelir şartında ise kişi başına düşen hane gelirinin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Bakanlığa bağlı olan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, ev eşyası yardımını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapıyor. Bu nedenle vatandaşların başvurularını SYDV üzerinden yapmaları gerekiyor. E-devlet üzerinden başvuru yapılamazken, kesinlikle doğrudan dilekçe verilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir