Genel

Maske zorunluluğunun kaldırılacağı tarihe ilişkin uzman isimden açıklama!

Koronavirüs salgınına ilişkin uzun bir süredir maske kullanımı devam ediyor. Özellikle havaların ısınması ile birlikte maske kullanımının her geçen gün daha zor olması sonrasında vatandaşlar maske zorunluluğu ne zaman kalkacak? Sorusuna cevap aramaya başladı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Uzman isim, yapmış olduğu açıklamasında bu yılın sonunda en azından açık hava ve açık mekanlarda maskenin çıkarılabileceğini söyledi.

Gönen, yapmış olduğu açıklamasında, “Bu yılın sonunda artık en azından açık havada, açık mekanlarda maskenin çıkarılabileceğini düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde Kurban Bayramı’na giriyoruz bu tabi toplumun birbiriyle daha fazla görüşmesi, kaynaşması anlamına geliyor. Fiziki mesafe ve maske konusunda duyarlı olmaya devam etmek de çok büyük fayda var” ifadesini kullandı.

POZİTİFLİK ORANI YÜZDE 1

Salgına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Sait Gönen, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Aşının hızlanması sonrası salgında çok ciddi bir düşüş yaşadık. Tabi alınan tedbirlerin de etkisi var ama esas pandeminin başından bu yana tünelin ucunda görünen ışık aşı diyorduk. Aşılamanın hızla artması sonucu kontrollü normalleşme değil artık tamamen normalleşmenin olduğu bir süreçte olmamıza rağmen bir artışın olmadığını gözlemliyoruz. Bu oldukça güzel, olumlu bir sonuç. Normalde önceki piklerde yaşadığımız şu şekildeydi; normalleşme ilan ediliyor, iki hafta sonra salgın yine giderek artıp bir diğer pikine doğru yol alıyordu. Tekrar tedbirler geliyordu. Bu boyutuyla baktığımızda aşının etkisi olmasa yine belirgin bir şekilde artışın olacağını düşünüyorduk. Restoranların, kafelerin açılması, düğünlerin, eğlencelerin serbest bırakıldığı bir süreçteyiz ama ona rağmen bir artış yok inşallah da olmaz. Tabi bu salgın bitti olarak da anlaşılmamalı. Bize müracaat eden vakalar boyutuyla baktığımızda 1 aydan fazladır bize müracaat edenlerdeki yapılan PCR testlerindeki pozitiflik oranı yüzde 1’lerde 2’lerde bazen 2,5 civarına çıkıyor. Bir aydır yüzde üçün altında, bu şekilde de stabil bir süreç gidiyor. Aşılama hızının oldukça iyi olduğunu düşünüyorum. Artık önümüzdeki dönemlerde sürü bağışıklığına doğru ilerlediğimizi düşünüyorum. Aşılama bu hızla devam ederse 15-20 gün sonra daha rahat olabileceğimiz bir sürece geçeriz diye düşünüyorum”

YIL SONUNDA MASKELER ÇIKABİLİR

Maskelerin çıkış tarihine ilişkin açıklamalarda bulunan Dr. Gönen, sözlerine, “Bizde şu anda bir kısıtlama yok ama AB ülkeleri bir aşı karnesi çalışması yapıyor. Aşı olmayanların AB ülkelerine girişlerine kısıtlama getireceklerine dair çalışmalar var. Zorunlu şekilde, tüm dünyada benzer uygulamaların önümüzdeki dönemde olabileceğini öngörmeliyiz. Bu yılın sonunda artık en azından açık havada, açık mekanlarda maskenin çıkarılabileceğini düşünüyorum” şeklinde son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir