GündemSağlık

Son dakika Delta varyantını 36 ile yayıldı! Delta varyantını belirtileri neler?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Gelen bir son dakika haberine göre Hindistan’da ortaya çıkan ve tüm dünyaya yılmaya başlayan delta varyantını ile ilgili kötü bir haber geldi. Ülkemizdeki delta varyantında son bir hafta içerisinde 3 kat artış gösterdi. İlk olarak sadece 3 ilde görülen varyant şimdi 36 ilde toplam da 750 kişide görüldü.

Konu ile ilgili açıklama Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapıldı. Bakan Koca, yaptığı açıklamasında delta varyantında bir haftada 3 kat artış olduğunu duyurdu.

Bakan açıklamasında vakaların toplam da 36 ilde görüldüğünü ve vaka olarak 750 kişide delta mutasyonunun izlendiğini açıkladı.

DELTA MUTASYONU BELİRTİLERİ NELER?

Delta mutasyonu belirtileri de sıkça araştırılan konular arasında yerini aldı. Bu virüsün daha hızlı bulaştığı ve akciğerlerde daha fazla hasar bıraktığı açıklandı. Bu da virüsün ilaçlara karşı daha dirençli olduğunu ortaya koydu. Bu sebeple daha tehlikeli olabilen bu virüste belirtiler merak konusu oldu.

Koronavirüste en sık baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görülürken, genç yaştaki hastalar, ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş hissine kapıldıklarını ifade etmektedir. Bu dönem içerisinde baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile birlikte ağır bir grip geçirdiğinizi düşünüyorsanız, mutlaka koronavirüs testi yaptırmanız önerilmektedir. İllaki tat ve koku kaybının olması gerekmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir