Gündem

Türkiye’de Delta Varyantı 3 kat birden arttı! Bakan Koca’dan 4. dalga uyarı

Sağlık Bakanı verilerine göre Türkiye’de Covid-19 Delta Varyantı 3 kat birden arttı. Daha ölümcül ve daha bulaşıcı olduğu belirtilen bu varyant konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 4. dalga uyarısı yaparak flaş açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca Delta Varyantının 36 ile yayıldığı ve 750 kişide tespit edildiğini duyurdu. Türkiye’de delta varyantı giderek yayılmaya başlarken Dünya Sağlık Örgütü ’de dün tüm ülkeleri uyararak yeni varyantlar konusunda uyarılarda bulundu.

DSÖ dün yaptığı açıklamada, Delta Varyantının 108 ülkede görüldüğünü belirtirken, bu çok çeşitli varyantların birleşmesi sonucunda çok daha korkutucu varyantların oluşabileceğine dikkat çekti. ‘’Giderek kontrolü ele almakta zorlanıyoruz’’ diyen DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, tüm ülkelerin bir an önce tüm nüfus geneline aşı yapılması gerektiğini aksi takdirde önünü kestiremeyecekleri yeni varyantların oluşabileceğini belirtti. Sağlık Bakanı Koca’da az önce bu varyantların çoğalmasından dolayı artan vaka sayılarına dikkat çekerek şu açıklamalarda bulundu;

TOPLAM VAKA SAYISI DA ARTIŞTA

Toplam vaka sayılarındaki artışa da dikkat çeken Koca, “Son bir haftaya baktığımızda özellikle düşmesi gereken vakanın düşmediğini, haftasonunun bir önceki haftasonuna göre yüzde 20’lere yakın bir artış olduğunu görüyoruz” dedi.

Koca, artışların Diyarbakır, Şırnak, Adıyaman gibi daha çok aşılama oranının düşük olduğu illerde görüldüğünü belirtti.

DÖRDÜNCÜ DALGA UYARISI

Salgınla mücedelede aşılamanın önemine vurgu yapan Sağlık Bakanı, dördüncü dalga uyarısı da yaptı.

“Şu an böyle bir durum yok ama olmayacağı anlamına gelmez” diyen Koca, şunları söyledi: Bunun olmaması için tek şart aşılama. Yoğun aşılama ve toplumsal bağışıklığın sağlanması ile dördüncü dalgayı önlemek mümkün.

AŞI ZORUNLU OLACAK MI?

Fahrettin Koca, toplumsal bağışıklığın yüzde 70 ya da 80’e ulaştğında salgının biteceğini ve normal hayata dönüleceğini de kaydetti.

Peki salgının yeniden artması durumunda aşı zorunluluğu olacak mı? Bu sorunun da yanıtını veren Koca, “Kamu olarak bir zorunluluğu gündemimize almak istemiyoruz” dedi.

Koca, “Daha çok vatandaşı ikna etme yöntemini kullanmak istiyoruz. Bizim vatandaşın ayağına gidip daha mobil, yoğun ekiplerle devrede olmamız gerekiyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir