Emlak

60 bin TL’ye ev almak isteyenler için ucuza ev satışı olduğu duyuruldu! Başvuru detayları açıklandı!

Pandemi döneminde vatandaşlar sunulan uygun fiyatlı kredilerle ev almak için yoğun talep gösterdi. Ancak kredilerin düşmesi ile birlikte ev fiyatlarının artması sebebiyle, çoğu vatandaş istediği evi almadı. Bunun üzerine Garanti ve Ziraat Bankası tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Banka yaptığı açıklamasında 61 bin, 66 bin ve 75 bin TL tutarlarındaki evlerin satışa çıkardığını duyurdu.

Farklı şehirlerde olan evleri uygun fiyatlardan almak isteyen vatandaşların ihaleye katılması gerekiyor. Bankaların satışa çıkardığı evleri yakından takip edenler uygun fiyattan ev almak için sıkı araştırma içerisinde giriyor. Peki, 60 bin TL’ye ev almak isteyenler için ucuz ev başvuru şartları neler?

HACİZLİ EVLER NASIL ALINIR?

Bankaların satışa çıkarmış olduğu hacizli evleri uygun fiyatlardan satın alabilirsiniz. Bankaların satışa çıkardığı evler genellikle bankaya borcu olan ve borcunu ödeyemeyen kişilerin haczedilen taşınmazları olarak ifade ediliyor.

Bankalar bu taşınmazları aldıktan bir süre sonra bu ürünleri ellerinden çıkarmaları gerekiyor. Bu sebeple değerinin çok daha aşağı fiyatlarına evler satışa çıkmaya başlar. Bu evleri almanın pek çok avantajı da bulunuyor.

Bankalardan alınan evlerin en önemli avantajları arasında piyasa fiyatına göre çok daha uygun fiyatlara satılmasıdır. Bunun sebebi olarak da bankaların KDV mükellefi olmamaları olarak gösterilmektedir. Teklif usulü alınan evler, en yüksek fiyatı sunan kişiye verilmektedir.

İHALEYE NASIL KATILIM YAPILIR?

Bankalardan uygun fiyatlarda ev almak için ilk olarak ihaleye katılmak gerekiyor. Koronavirüs salgını sebebiyle ihaleler e-ihale olarak yapılabiliyor. Ziraat Bankası yaptığı açıklamasında, “Gayrimenkullerimizin bir kısmı fiziki ihale yöntemiyle bir kısmı e-ihale yönetimiyle satılmaktadır. Fiziki ihale ile satışına devam edilen her gayrimenkul için belirlenen teminat tutarının verilmesinden sonra, internet sayfamızda yer alan teklif mektubu ile peşin/taksitli satış şartnamesinin doldurularak, en geç ihaleden bir gün öncesine kadar, kapalı zarf içinde ilgili ihale komisyonuna teslim edilmesi veya posta ile ulaştırılması gerekmektedir.

Postadaki gecikmelerden Bankamız sorumlu değildir. E-ihale ile satışına devam edilenlerde, en yakın Ziraat Bankası Şubesi’ne başvurularak, taşınmazın muhammen bedelinin %6’sı tutarındaki teminatın yatırılması ve Şubemizde doldurulacak Gayrimenkul Satış Şartnamesi’nin her sayfasının imzalanması sonrasında cep telefonunuza gelen şifre ile https://esatis.ziraatbank.com.tr/ sitesine girerek teklifin verilmesi gerekmektedir” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir