GündemSağlık

Vakalar yeniden artışa geçti! Koronavirüs aşısı zorunlu olacak mı? Yanıt geldi!

1 Temmuz tarihinde tüm Türkiye normalleşmeye başladı. Ancak normalleşmenin 13. Gününde ülkemizde etkisini göstermeye başlayan delta mutasyonu herkesi korkutmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün yapmış olduğu açıklamasında yeni varyantın 36 ilde 750 kişide görüldüğünü duyurmuştu.

Bakan Koca, yaptığı bu açıklama sonrasında “Aşı zorunlu olacak mı?” sorusuna yanıt verdi. Henüz gündemde böyle bir durumun olmadığını, vatandaşları ikna etme yöntemini kullanmak istediklerini şu şekilde ifade etti:

“Aşı zorunlu olacak mı?” sorusunu da cevaplayan Koca, “Şu an gündemimizde böyle bir şey yok. Daha çok vatandaşımızı ikna etme yöntemini kullanmak istiyoruz, gerektiğinde ayaklarına da gideriz”

DÜŞMESİ GEREKİRKEN YÜZDE 20 YÜKSELDİ

Bakan Koca, dün düzenlenen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Önemli açıklamalarda bulunan Koca, sadece bir hafta içerisinde delta mutasyonunda vaka sayılarının 284’ten 750’ye 3 ilde görülen vakaların artık 36 ilde görüldüğünü belirterek, “Son bir haftaya baktığımızda özellikle düşmesi gereken vakanın düşmediğini, yüzde 20’lere yakın bir artışın olduğunu görüyoruz” açıklamasını yaptı.

ORANLAR DOĞU’DA DÜŞÜK

Aşılama hakkında bilgi veren Bakan Koca, Doğu’da oranların düşük olduğunu, “Doğu ve Güneydoğu’da aşılama oranlarının düşük olduğunu görüyorsunuz, ama giderek vakalarda da bir artışın olduğunu görüyoruz. Hakkari’de mesela şu an yüzde 50’lilere gelmiş oldu. Şırnak’ta yüzde 40’a gelmiş oldu. Ardahan’da yüzde 50’lerde olduğunu görüyoruz. Kars’ta benzer şekilde. Adıyaman’da yüzde 50’ye yakın” şeklinde ifade etti.

İKNA DIŞI BİR YÖNTEM OLACAK MI?

Bakan Koca, vakaların artması ile birlikte vatandaşlar ikna dışında zorlama gibi bir yöntemin kullanılıp kullanılmayacağı sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Bizim vatandaşın ayağına gidip daha mobil yoğun ekipler ile devrede olmamız gerekiyor. Vatandaşı ikna etme dışında bir yaptırımla yapmak istemiyoruz. Özel sektör yapabilir mi, o bizim dışımızda. İkna dışında bir yöntemle yapılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz”