Ekonomi

30 gün içinde başvuranlara 2 bin 862 TL ödeme yapılıyor!

İŞKUR iş aryan vatandaşlara yardımcı olduğu gibi işsiz kalan vatandaşlara da belirli bir süre için ödeme yapıyor. Her ay 2.862 TL ödeme yapılıyor. Ancak bu ödemeden yararlanmak için 30 günlük başvuru süresi bulunuyor. Başvuruda bulunmak isteyenlerin 30 gün süre şartının yanında belirtilen başvuru şartlarını da taşıması gerekiyor.

İŞKUR işsizlik maaşı ödemesi adı altında en düşük 1.431 TL ödeme yaparken, en yüksek 2.862 TL ödeme yapıyor. İşsizlik maaşı başvuru şartları ve detaylar haberimizde..

İşini bir anda kaybeden vatandaşlar ne yapacağını tam olarak bilemiyor. Ancak İŞKUR işini kaybeden vatandaşlara 30 gün içerisinde başvurması durumunda 2 bin 862 TL ödeme yapıyor. Kişilerin alacağı işsizlik maaşı brüt maaşa göre belirleniyor. Ancak bununda alt ve üst sınırı bulunuyor. Verilen ödeme en az asgari ücretin yüzde 40’ı kadar olurken, en fazla brüt ücretin yüzde 80’ini geçmiyor.

BAŞVURULAR 30 GÜN İÇERİSİNDE

İşsizlik maaşından yararlanmak için İŞKUR’a başvuruda bulunmak gerekiyor. Bunun ya doğrudan ya da internet ortamından başvurmalısınız. 30 günlük süre sınırı bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, 10 ay maaş almaya hak kazanan bir kişi 2 ay geç başvurması durumunda 8 ay maaş alabiliyor.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANMA KOŞULLARI

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNİN SÜRESİ

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.