GenelGündemSağlık

Yeni tehlikenin adı belli oldu! Asya Kaplan sivrisineği Batı Nil Virüsü taşıyıcısı çıktı!

İstanbulluları korkutan Asya Kaplan sivrisineği hakkında uzmanlardan art arda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Tehlike saçan sivrisinek türüne dair son açıklama da Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz tarafından yapıldı. Yılmaz’a göre Asya Kaplan sivrisineği, en tehlikeli viral hastalıklardan biri olan Batı Nil ateşi virüsünün taşıyıcısı.

İstanbul’da popülasyonu gittikçe artan ve vücutta yaralara neden olan sivrisinek türüyle ilgili bir açıklama da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz’dan geldi.

İstanbul’da görülen bu sivrisinek türünün tehlikeli bir viral hastalık olan Batı Nil ateşi virüsünü taşıdığını söyleyen  Yılmaz, “Asya Kaplan Sivrisineği, son zamanlarda İstanbul’da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek türü. Aslında bu sivrisinek en tehlikeli viral hastalıklardan olan Batı Nil ateşi virüsünün taşıyıcısı. Asya Kaplan Sivrisineği, Batı Nil ateşi virüsünden başka virüsleri de taşıyabiliyor ve insanlara bulaştırabiliyor” açıklamasını yaptı.

Yaklaşık 50 Farklı Virüsü Bulaştırabiliyor

Yılmaz açıklamalarına şöyle devam etti:

“Asya Kaplan Sivrisineği’nden virüs bulaşması için sineğin insandan kan emmesi şart. Elbiselerimize bu sineğin konmasıyla bulaşması mümkün değil” diyen Yılmaz, “Asya Kaplan Sivrisineği, Batı Nil ateşi virüsünden başka virüsleri de taşıyabiliyor ve insanlara bulaştırabiliyor. Bu virüsler ise Usutu virüsü, Chikungunya virüsü, Rift Vadisi humması, Zika virüsü, Dengue humması gibi yaklaşık 50 virüsü bulaştırabiliyor. Aynı zamanda bütün sivrisinekler potansiyel olarak virüs taşıyabilir ve insanlara kan emerek bulaştırabilir. Bu virüsler insanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.”

TÜRKİYE’DE YAYILIYOR

Yılmaz, Asya Kaplan Sivrisineği Asya’da oluşan bir sinek türü olduğunu, fakat şu an hem ülkemizde hem de balkanlara doğru bir yayılım gösterdiğini belirtti. “Yaptığımız araştırmalar doğrultusunda özellikle Asya Kaplan Sivrisineği’nde Batı Nil ateşi virüsüne rastladık. Aynı zamanda Batı Nil ateşi virüsünü kuşlarda da bulmuş durumdayız. Batı Nil ateşi virüsü göçmen kuşlarla yerli kuşlara geliyor. Batı Nil ateşi virüsünü bulunduran kuşları emen sivrisikler bünyelerinde bu virüsü çoğaltabiliyor” diyen Yılmaz, bu sivrisinek popülasyonunun artışındaki en büyük etkenlerin mevsimler değişimler ve artan ticaret olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir