Genel

Tuz Gölü’nde yüzlerce flamingo yavrusu öldü! Valilikten açıklama geldi!

Ülkemizin en büyük ikinci gölü olan Tuz Gölü korkunç bir manzaraya şahit oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da göç ile gelen flamingoların kuluçkalardan çıkan yüzlerce yavrusu öldü. Konu ile ilgili açıklama yapan Aksaray Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Tunç, bu olayın bir katliam olduğunun altını çizdi.

Fahri Tunç, açıklamasında, “Bu yıl 5 bin flamingo kuluçkadan çıktı. Ancak gölü besleyen su kanallarının önü köylüler tarafından bentler çekilerek kesildiği için yavru flamingolar su ve beslenme alanları daraldığı için öldü. Bu bir katliamdır” dedi.

YÜZLERCE FLAMİNGO YAVRUSU ÖLDÜ

Konya, Aksaray ve Ankara sınırları içerisinde yer alan turistlik bölge olarak da adlandırılan Tuz Gölü, kapalı göl olarak biliniyor. Kuşların göç yolu olması sebebiyle her ilkbahar e yaz aylarında çeşitli kuş türleri burada duruyor Tuz Gölü flamingolar cenneti olarak adlandırılıyordu. Ancak yüzlerce flamingo yavrusunun öldüğü görüntüler herkesi harekete geçirdi.

SU VE BESLENME ALANLARI DARALDIĞI İÇİN ÖLDÜ

Bu yıl kuluçkalardan çıkan yüzlerce yavru flamingo öldü. Ölüm sebebi olarak da beslenmek isteyen flamingoların kullandığı su kanallarının önüne bent çekilmesi, göldeki su seviyesinin azalması olarak gösteriliyor.

“B ÖLGEDE 8 YILDIR HİÇ BU ŞEKİLDE FLAMİNGO ÖLÜMÜ OLMAMIŞTI”

Tunç, yaptığı açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Her yıl 5 bin ila 10 bin yavru kuluçkadan çıkıyordu. Bu yıl 5 bin civarındaydı ve çoğu öldü. Tuz Gölü’nde su 1.5 kilometre çekildi. Tuz Gölü’ne BOTAŞ su bırakıyor ve bize destek oluyorlar. BOTAŞ’ın bıraktığı su yetmiyor. Gördüğünüz bölgede yukarı kısımdan Şereflikoçhisar kesiyor, aşağıdan Konya kesiyor ve buradan Aksaray suyu kesiyor. Tuz Gölü bu nedenlerden beslenemiyor. Tuz Gölü’nün son hali bu şekilde. Bu mevsimde bu şekilde olması hiç normal değil. Zaten bölgemizde de yağış yok. Bir de su girişleri kapanırsa maalesef Tuz Gölü ölür. Bu flamingoların ölümünün tek sebebi bu su kaynaklarına bent kurarak tarımsal sulamada suyu kullanmalarıdır. Bölgede 8 yıldır hiç bu şekilde flamingo ölümü olmamıştı”

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Aynı zamanda Valilik konu ile ilgili inceleme başlatıldığını belirterek, “Valilikten konuyla ilgili yapılan açıklamada, “13 Temmuz 2021 tarihinde kamuoyuna da yansıyan, Tuz Gölü’nün Konya Cihanbeyli Gölyazı bölgesindeki flamingo ölümleriyle ilgili Valiliğimizce gerekli araştırma ve soruşturma başlatılmıştır. Ayrıca flamingoların yaşam döngüsünü olumsuz etkileyen hususlar ve alınabilecek ek tedbirlerle ilgili valiliğimizce oluşturulan uzman komisyon alanda incelemeler yapmaktadır” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir