Genel

Valilik açıkladı! Piknik, mangal ve yürüyüş yapmak 30 Ekim tarihine kadar yasaklandı!

Gelen bir son dakika haberine göre İzmir’de valiliğin almış olduğu kararla birlikte ormanlara girişler yasaklandı. Konuyla ilgili Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, alınan kararlara uymayan vatandaşları uyararak belirlenen mesire alanlarına yönlendiriyor. Yasak kararının 30 Ekim tarihine kadar geçerli olacağı da gelen bilgiler arasında.

Belkahve Orman İşletme Şefi Yasin Sütçü yapmış olduğu açıklamasında orman yangınlarına karşı duyarlılık ve bilinç oluşturmak istediklerinin altını çizerek, halkı uyardıktan sonra Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen mesire alanlarını tarif ettiklerini söyledi.

BELİRLENEN ALANLARDAN İSTEDİKLERİNİ SEÇEBİLİRLER

Sütçü, açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

“Ormanlara girenleri uyarıp belirlenmiş mesire alanlarına yönlendiriyoruz. Yasak alandakileri uyarmadığımız sürece sıkıntı yaşama ihtimali oldukça artıyor. Yasağı bilmeyen vatandaşlarımızı da kırmadan uyardıktan sonra Orman Genel Müdürlüğü’nce belirlenen mesire alanlarını tarif ediyoruz. Belirlenen alanlardan istediklerini seçebilirler”

“ORMANA GİRİLMEMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ”

Son derece kritik bir zamanda olunduğunu belirten Sütçü, herkesin uyarılması gerektiği belirterek, “Herkesi uyarmamız gerekiyor. Kritik havalardayız ve nemin düştüğü zamanlar sıkıntılar yaşıyoruz. Mahalle muhtarlarıyla sürekli irtibat halindeyiz. Birçok noktada kaynak yapılmasına dahi izin vermiyoruz. Ormana girilmemesi için de elimizden geleni yapıyoruz. Tabi vatandaşlarımızdan da destek bekliyoruz. En ufak bir duman görmeleri halinde 112 veya 177 numaralı telefonlara bildirirlerse bizler de en kısa sürede müdahalede bulunabiliriz” ifadelerini kullandı.

“ORMAN İÇİNDE ATEŞ YAKTIRMIYORUZ”

Orman Genel Müdürlüğü Bornova İzmir Şehir Ormanı İşletmecisi Rüstem Cam (48), yaptığı açıklamasında yangına ilişkin tüm tedbirleri aldıklarını ve dip temizliği yaptıklarını da söyleyerek “Piknikçilere orman içinde ateş yaktırmıyoruz. Ateş bizim kontrolümüzde beton sahalarda yakılıyor. Onun dışında ateş yakmak yasak. Bunun yanı sıra mümkün olduğunca dip temizliği yapıyoruz. Bu yüzden çalıları da topluyoruz. Çünkü çalıların fazlalığı yangınların büyümesinde büyük rol oynuyor. Yangının yanı sıra ormanlarımız da kirleniyor. Bunlara dikkat etmeliyiz. Herkesi belirlenen noktalarda kontrolümüz altında olan doğaya davet ediyoruz” dedi.