GenelGündemSağlık

Uzman İsim Uyardı! Delta Varyantına Dikkat!

1 Temmuz‘dan beri devam eden normalleşme sürecine geçişten beri uzmanlardan da koronavirüs uyarıları gelmeye devam ediyor. Hindistan‘da ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi alan mutasyonlu koronavirüs Delta varyantının ülkemizde de yayılım göstermesinin ardından uzmanlar da peş peşe uyarılarda bulundu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Murat Akova da Delta varyantına karşı vatandaşları uyaran isimlerden. İşte Akova’nın açıklamaları…

 

Prof. Dr. Akova yaptığı açıklamada özellikle bayramdan sonra ülkeni büyük bir Delta varyantı riskiyle karşılaşacağını belirterek şunları söyledi:

“AB ülkelerinde Ağustos başından itibaren Delta varyantın artık baskın hale geleceği bildiriliyor. Türkiye için de durum farklı değil, kaç vaka Delta varyantı çıktı vs. bunun artık önemi yok, bayramdan sonra Delta varyantın ülkemizde de baskın hale geleceğini tahmin ediyoruz. Üç doz aşı da olsanız şu anki aşıların tamamı yüzde 100 korumuyor. O nedenle önlemlere devam etmek zorundayız.”

SALGIN HENÜZ BİTMEDİ

1 Temmuz’dan itibaren kısıtlamaların tamamen kalkmasıyla vatandaşların salgın bitmiş gibi davrandığına dikkat çeken Akova, kişisel tedbirlerinin bırakılmasının çok tehlikeli olduğunu ifade etti:

“Türkiye’de şu anda yapılan büyük bir yanlış var. 1 Temmuz’dan itibaren davul zurna ile tekrar eski halimize döndük. 2019’daki gibi, sanki pandemi öncesi dönemdeymişiz gibi, maske kullanımı minimumda, kalabalıklar korkunç düzeyde, yurtdışından özellikle Delta virüs salgını olduğu bilinen ülkelerden (Rusya olmak üzere) çok sayıda turist geliyor. O turistlerin olduğu turizm bölgelerinde de maske kullanımı neredeyse yok, kapalı ortamlarda önlemlere dikkat edilmiyor. Bence şu anda esas bilimsel kanıt, ister varyant olsun, ister orijinal virüs olsun, hastalığa karşı en etkili yöntem halen maske ve diğer korunma önlemleri. Kalabalık ortamlarda, havalandırması olmayan ortamlarda maskesiz ve uzun süreli bulunmak en büyük risk faktörü.”

AŞIYA İHTİYACIMIZ VAR

Prof. Dr. Akova, mRNA aşılarının varyantlara karşı daha etkili olabileceği yönündeki tartışmalara da değindi: “Bu konuda küçük çaplı da olsa bilimsel çalışmaların yapıldı, ancak henüz yeterli düzeyde kesinlik yok. Daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir