GenelGündemSağlık

Ülkemizde de artışa geçen Delta varyantı nedir? Belirtileri nelerdir?

Salgınla mücadele devam ederken koronavirüs de mutasyon geçirerek tehlikeye saçmaya devam ediyor. Delta varyantının ardından korkutan Delta Plus varyantı da birçok ülkede artışa geçti. Ülkemizde de Delta vakalarındaki artış akla bu varyantlar ile ilgili soruları getiriyor. Peki Delta varyantları nedir? Ne derece tehlikeli? İşte detaylar…

 

Açıklamalara göre kovid-19 Delta varyantına ilk kez Hindistan’da rastlandı. Dünya Sağlık Örgütü, Delta mutasyonunun orijinal kovid-19’a göre çok daha hızlı yayıldığı konusunda uyarılarda bulundu. Delta Plus varyantı ise Hindistan’da görülen Delta varyantının Hindistan dışındaki ülkelerde yeniden mutasyona uğramış şekli olarak biliniyor.

Neden Daha Tehlikeli?

Delta varyantının diğer mutasyonlara göre daha hızlı bulaştığı için daha tehlikeli olduğu belirtiliyor. Ayrıca mutasyona uğramış koronavirüsün aşıya karşı direnç gösterdiği de biliniyor.

Belirtileri Neler?

Kovid-19 virüsüne göre daha ağırlıklı olarak baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı belirtilerine rastlanıyor. Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı belirtisiyle kendini gösteriyor. Ancak tat ve koku kaybı Delta varyantında da ciddi derecede görülüyor.
Aşı Ne Kadar Koruyor?
Klasik koronavirüste olduğu gibi aşı olan bireyler Delta varyantına da yakalanabiliyorlar. Aşı olanlar hastalığı daha hafif atlatsa da başkalarına bulaştırabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir