Ekonomi

TEİAŞ’ın özelleştirilmesi ile yeni zamlar kapıda!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile Türkiye’nin en çok kar eden kurumları arasında olan TEİAŞ özelleştirme kapsamına alındı. Özelleştirilen elektrik kurumları borç batağında iken TEİAŞ’ın 12,8 milyar liralık sermayesi bulunmakta. Buna rağmen AKP iktidarı, haklı gerekçesini sunmadan bu kurumu da özelleştirecek. TEİAŞ’ın özelleştirilmesi ile birlikte, İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk’e göre yeni elektrik zamları yapılacak. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Öztürk, şu çok çarpıcı açıklamalarda bulundu;

Şimdi de TEİAŞ özelleştirilecek. Şebeke verimliliği planlaması, ikili anlaşmalar, altyapı sistemindeki sorumluluğu dolayısıyla elektriğin omurgası, kalbi, aklı durumundaki TEİAŞ, elektriğin kamuda kalan son kısmı. İktidara göre, TEİAŞ, özelleştirilmeyecek, halka arz edilecek.

Kâr amacı gütmeyen, stratejik öneme ve büyük varlıklara sahip bir kamu kurumu neden borsada işlem görsün, sermaye, parasını neden buraya yatırsın? TEİAŞ, bugüne kadar faaliyet alanı nedeniyle özelleştirilmeden azade edilmişti. Bugün ne değişti? Bilinmez demiyoruz, biliyoruz. Deniz bitti, kara göründü; harç bitti, yapı paydos. TEİAŞ, bir yılda kârını 3’e katlayan gözde bir kuruluş. TEİAŞ’ın bağlı ortaklıklarına, satıcılara ve iştiraklerine uzun vadeli ticari borcu yok; bununla birlikte, 12,8 milyar liralık sermayesi var. Böyle kâr eden bir kuruluş özelleştirilince; sizin deyiminizle, halka arz edilince bütçeye tek kalemde büyük bir gelir sağlanacak. Son yirmi yılda özelleştirilen elektrik dağıtım ve üretim sektörü borç batağı içinde. Bu batak tüketicinin enerji fiyatlarına zam olarak yansıyor. Ey vatandaş, gözünüzü korkutmak istemiyorum ama TEİAŞ’ın da özelleştirme kervanına yüklenmesiyle beraber yeni zamlar kapıda, haberiniz olsun.