Ekonomi

Bankalardan kredi çekip borcu olanlara kötü haber geldi! Düzenleme yapıldı!

Koronavirüs salgını döneminde vatandaşlar, nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların sundukları kredi paketlerini kullanarak ihtiyaçlarını giderdi. Ancak her geçen gün artan borçlar ve beraberindeki işsizlik durumu kredi borçlarının artmasına neden oldu. Konu ile ilgili bankalardan kredi çekip borcu olanlara kötü haber geldi.

BDDK konu ile ilgili düzenleme yaptı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında, “Varlık Yönetim Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları ile Devralınacak Alacaklara İlişkin İşlemler Hakkında Yönetmelik”i yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yayımlanan son karara göre borcun ödenmediği durumlarda resmi tatil günleri ve Pazar günleri hariç olmak üzere 09.00 – 20.00 saatleri arasında bankalar borçlu olan kişilerle iletişime geçebilecek.

DETAYLAR AKTARILDI

Konu ile ilgili detayları içerisinde barındıran yönetmelikte amaç, kapsam, kuruluş şartları, kurumsal yönetim, iç sistemler, faaliyet alanı, denetim, alacakların devri, koruyucu hükümler ve intibak süresin konuları hakkında bilgi verildi.

ÜÇÜNCÜ BİR KİŞİYE BİLGİ VERİLMEYECEK

Aynı zamanda borcu olan kişinin dışında, borçla ilgili yetkili olmayan üçüncü bir kişiye borçla ilgili herhangi bir bilgi verilmeyecek. B şekilde tüketicilerin korunması ve alacak takibine ilişkin süreçler de yönetmelik kapsamında ele alındı.

Buna göre yönetmeliğin ilgili maddeleri gereğince borcun ödenmediği durumlarda resmi tatil günleri ve Pazar günlerinin dışında banka saat 09.00 – 20.00 saatleri arasında borçlu olan kişiyle iletişim kurabilecek.

EN AZ 5 İŞ GÜN GEÇMESİ GEREKECEK

Banka borçluya ulaşamadığı durumlarda arama sayısı en az 3 mesaj hakkı ise sadece 1 olacak. Borçluya ulaşıldığında ve konunun aktarıldığı durumda bir sonraki arama için en az 5 iş günü geçmesi gerekecek

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir