Sağlık

Hamileler bebeğin sağlığı için hangi pozisyonda yatmalıdır?

Hamileler bebeğin sağlığı için hangi pozisyonda yatmalıdır sorusuna uzmanlar, hamile kadınların son trimesterde sırt üstü yatmaması gerektiğini belirtiyor. On yıllardır, kadın doğum uzmanları yatmanın ve hamileliğin iyi bir kombinasyon olmadığının farkındaydı. Bunun nedeni muhtemelen hamile kadının rahminin sırtüstü pozisyonda karındaki ana damara (alt vena kava) baskı yapmasıdır. Bunun düşük tansiyon ve fetüse kan akışının azalması gibi birkaç olumsuz sonucu olabilir. The Journal of Physiology’de yayınlanan bir makalenin yazarı, bu nedenle doktorların rutin muayeneler sırasında hamile kadını sırtüstü pozisyona getirmekten kaçınması ve hamile kadınlara en azından gün boyunca sırt üstü yatmamalarını tavsiye etmesi yaygındır.

Ayrıca, son yıllarda kadının son üç aylık dönemde sırt üstü yatarsa ​​ölü doğum riskinin arttığını gösteren araştırmalar olduğunu da yazıyor.

Sırt üstü yatmanın fetüsü strese sokuyor

Gün boyunca hamile kadın ve fetüsün izlendiği kontrollü bir deney gerçekleştirilmiştir. Çalışma risk altındaki hastaları içermiyordu. Ayrıca hastaları uyurken izlemediler. Yazarlar, zamanla (30 dakika) uzanmanın fetal hareketsizlik riskini artırdığını bulmuşlardır. Sağlıklı bir fetüs, daha düşük oksijen tüketimi durumuna girerek olası strese uyum sağlayabilmiştir.

Anne uyanıkken 30 dakikalık sağlıklı bir fetüste buldukları şey buysa, bütün gece sırtüstü uyuyan bir annede savunmasız bir fetüsü nasıl etkileyeceği merak edilebilir, diyor makalenin yazarı. çalışma hakkında yorum yapmak.

Çalışmadan elde edilen sonuçlar, hamilelik sırasında sırt üstü yatmanın, özellikle büyüme geriliği olan bir fetüste ölü doğum riskini artırdığına dair önceki çalışmalardan elde edilen bulguları desteklemektedir. Yazar, belki de tıbbi muayeneler sırasında sadece hamile kadınların sırt üstü yatmasını önlemenin değil, aynı zamanda hamile kadınlardan hamileliğin son üç ayında sırt üstü uyumaktan kaçınmalarını istemenin zamanı gelmiştir, diyor yazar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir