Gündem

Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu’ndan düşündüren 15 Temmuz mesajı!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu 15 Temmuz Hain Darbe girişimi ile ilgili bugün düşündüren mesajlar paylaştılar. Kılıçdaroğlu 251 şehidimizi unutmadığı gibi FETÖ’nün devlete sızmasına göz yumanları da unutmayacağını belirtti. Karamollaoğlu ise AK Parti hükümetinin 15 Temmuz’un aziz hatırasını bir masala dönüştürdüğünü belirtti. İşte, iki siyasi liderden 15 Temmuz mesajları;

Kılıçdaroğlu: “Hain terör örgütünün demokrasiye ve millete kastetmesinin üzerinden 5 yıl geçti. 15 Temmuz’un tüm karanlık noktalarını ortaya çıkarmak, o gece devleti sokaktan toplayan milletimize borcumuzdur. 251 şehidimizi de FETÖ’nün devlete sızmasına göz yumanları da asla unutmayacağız!”

Karamollaoğlu: “15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıldönümünde, göğsünü siper ederek darbeye geçit vermeyen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor; gazilerimize şükranlarımı arz ediyorum. 15 Temmuz kalkışmasına nasıl ortam hazırlandığına, darbecilerin devlet içerisinde nasıl yerleşip kol saldığına milletimiz çok açık bir şekilde şahitlik etti. Bu gelişmelerde en büyük rolü, bizzat iktidar partisi oynamıştı. Bu sebepledir ki bu girişim pek çok yönüyle siyasilerin, devletin ve milletimizin alması gereken derslerle doludur.

“İKTİDAR, 15 TEMMUZ’DA TOPLUMDA OLUŞAN BİRLİK VE BERABERLİK RUHUNU ANLAMADI”

15 Temmuz süreci, geçmişten intikam alma hırsıyla kurumların ve kurumsallığın lağvedilmesinin bir ülke için nasıl büyük bir tehlike oluşturduğunu bizlere göstermiştir. Elbette 15 Temmuz, nesiller boyunca bir ülkeye yol gösterecek olan bir direniş destanıydı. Ancak iktidar, 15 Temmuz’un aziz hatırasını ve ruhunu, o günün bize bıraktığı mirası kendi otoriter sistemini oluşturmak için bir masala çevirdi. O direnişin ruhunu kendi ikbali için kullandı ve hâlâ da kullanıyor. İktidar, 15 Temmuz’da toplumda oluşan birlik ve beraberlik ruhunu anlamadı. Tam tersi; giderek kutuplaşan, halktan kopan, herkesi ayrıştıran ve herkesi kriminalize eden bir siyaset anlayışı benimsedi.

Bize göre 15 Temmuz ruhunu anlamak; hukukun, adaletin, liyakatin, şeffaf bir devlet yönetiminin oluşması için mücadele etmeyi gerektirir. 15 Temmuz şehitlerinin ruhunu incitmemek; suçluyu suçsuzu ayırt etmek, ‘kurunun yanında yaş da yanabilir’ dememektir. Biz, bu ruhun gerektirdiği gibi adaletin, özgürlüklerin, demokrasinin ve şeffaf bir yönetim anlayışının hakim olduğu bir Türkiye için var gücümüzle çalışmakta kararlıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir