Genel

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! Yeni genelge yayımlandı!

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında çok önemli bir duyuru yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yeşil Mutabakat Eylem Planı”na ilişkin bir genelge yayımladı. Resmi Gazete’de yayımlanan genelgenin detayları haberimizde

Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yer alan genelgeye göre Birleşmiş Milletler çatısı altında olan ve Türkiye2nin de dahil olduğu 193 üye ülkenin oy birliği ile yürürlüğe giren 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi”nin, yoksulluğa son verilerek refahın artırılmasının yanı sıra iklim değişikliği ile küresel mücadeleyi ekonomik ve sosyal açıdan kapsayıcı bir kalkınma modelinin ayrılmaz parçası haline getirmeyi öngördüğünü belirtti.

BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

Erdoğan, AB’nin 11 Aralık 2019 tarihinde “Avrupa Yeşil Mutabakatı” ile ekonominin dönüşümünü sağlayacak yeni bir büyüme stratejisi benimseyeceğini ifade etti. Bu süreçte uluslar arası ekonominin önde gelen diğer aktörlerinin de ekonomilerinin yeşil dönüşümüne yönelik hedefler belirlediğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bu itibarla; Avrupa Yeşil Mutabakatı ile AB politikalarında öngörülen değişiklikler, uluslararası ticaret ve ekonomide meydana gelen dönüşüm ile 2023 ve kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda; ekonomimizin lokomotifi olan ihracatımızda rekabetçiliğimizin korunması ve geliştirilmesi, AB ile Gümrük Birliği kapsamında tesis edilen ileri ekonomik bütünleşme ile ülkemizin küresel ekonomiye ve tedarik zincirlerine sağladığı entegrasyonun güçlendirilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir