Ekonomi

Milyonlarca vatandaşlara müjdeli haber verildi! Zamlar siliniyor!

Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Buna göre işletmeye nefes aldıran borç yapılandırması kapsamında pişmanlık hükümlerinden faydalanılarak beyan edilmemiş değer artışı kazancı, kira geliri, zirai kazancı, ticari kazancı ve serbest meslek kazancını bildirenler bu uygulamadan yararlanabilecek.

Gelir Vergisi Kanunu kapsamında ücret geliri elde edilen basit usule tabi esnaf, özel inşaat işlerindeki işçiler, özel hizmetlerdeki şoför, kira geliri elde eden gerçek kişilerin yanında çalışanlar 31 Ağustos tarihine kadar vergi dairelerine başvurarak verilerini tarh ettirebilecek.

BROŞÜR YAYIMLANDI

Gelir İdaresi Başkanlığı bu kapsamda “Beyan edilmemiş gelir ve kazançların pişmanlıkla beyanı” broşürünü yayınladı. Yapılandırma Yasası ile beyan edilmemiş ya da eksik beyan edilen gelir, kazanç, veriye tabi olayların yasa kapsamında beyan etme imkanı getirildi.

ÖDEMELERİN SÜRESİ

Kendiliğinden ya da pişmanlıkla beyanda bulunularak yapılandırılan borçlar, borçlunun tercihine göre sağlanan avantaj ya da taksitler halinde peşin ödeme yapılabilir.

Kanun kapsamında bu uygulamadan yararlanmak isteyenler, yapılandırma tutarının tamamının 30 Eylül tarihine kadar ödenmesi durumunda yapılandırılan borçlara katsayı uygulanmayacak.

İNDİRİM YAPILACAK

Taksitle ödeme seçeneği tercih edilerek, ilk taksitin süresinde ve tam olarak ödenmesi şartı ile kalan ödemeler için ikinci taksit ödeme süresi içerisinde ödenmesi halinde borçlara katsayı uygulanmayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir