Sağlık

Bu semptomlar varsa yeni çeşit ‘Uzun Covid’ virüsüne yakalanmış olabilirsiniz

Delta ve Delta Plus varyantları tüm dünyada vaka sayılarının artmasına neden olurken, daha korkuncu denilen, koronavirüs çeşidi olan Uzun Covid, adından da anlaşılacağı üzere hastalar uzun bir süre ağır semptomlar geçiriyor. Eğer sizde de aşağıda belirtilen semptomlar varsa, büyük ihtimal uzun Covid virüsüne yakalanmış olabilirsiniz ve hemen gidip bir test yaptırmanız gerekir. Zira Uzun Covid virüsüne yakalanmış kişilerin tedavi süreçleri çok uzun ve sancılı geçiyor.

UZUN COVİD BELİRTİLERİ NELERDİR?

Post-Covid sendromu olarak da bilinen uzun Covid, virüs için pozitif test edildikten sonra aylarca sürebilen bir düzineden fazla semptomu tanımlıyor. Birçok hasta yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ağrıları, uyku güçlükleri ve genellikle “beyin sisi” olarak adlandırılan hafıza ve konsantrasyon sorunları yaşıyor.

Şimdi ise bilim insanları, uzun Covid geçiren hastalarla ilgili bugüne kadarki en kapsamlı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

İngiltere merkezli Guardian gazetesinde yer alan habere göre, University College London’da görev alan bilim insanları 200’den fazla semptom tespit etti.

Söz konusu araştırmaya göre, hafıza kaybı, halüsinasyonlar, titreme ve yorgunluk dahil olmak üzere uzun süreli Covid’in 10 organ sistemini kapsayan 200’den fazla semptomu var.

56 ülkeden yaklaşık 4 bin katılımcı ile gerçekleştirilen çalışmada yorgunluk ve beyin bulanıklığı ise en yaygın semptomlar olarak tanımladı.

Imperial College’da immünoloji profesörü olan Danny Altmann, “Gezegende gördüğümüz her Covid versiyonundan, herhangi bir Covid vakasının, ister asemptomatik, hafif, şiddetli veya hastaneye kaldırılmış olsun, yüzde 10 ila yüzde 20 oranında uzun süreli hastalık geliştirme riski taşıdığına dair bir başparmak kuralımız var. Covid ve bunun istisnasını görmedik” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir