GenelGündem

Müsilaj desteği geliyor! 4.2 milyon TL’lik ödeme yapılacak!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

‘Deniz salyası’ olarak da bilinen ve Marmara Denizi başta olmak üzere denizlerimizi etkileyen müsilaj sorununun nedenlerinin araştırılarak önlem alınması amacıyla kurulan Meclis Araştırması Komisyonu toplandı. Yapılan toplantıda Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ile ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Deniz Biyolojisi ve Balıkçılık Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Arzu Karahan bazı açıklamalarda bulundu.

 

Doç. Dr. Karahan, “Müsilaj gitmedi, şu an 15-20 metre arasında bir yerde sıkışmış durumda. Şu anki olayımız, tabii ki herkesin sorduğu soru, müsilajın neden kaynaklandığını, ikincisi, neden kaldığını yani orada neden bu kadar uzun süre kaldığını ve parçalanmadığını öğrenmeye çalışıyoruz” şeklinde konuşurken Bakan Özkaldı da müsilaj nedeniyle zarara uğrayan balıkçılara ödeme müjdesi verdi:

“Sunum hazırlanırken ‘imzada’ diye not almıştık yeni aldığımız bilgi doğrultusunda bu da imzalanmış. Böylece bu konuda mağdur olmuş, zarar görmüş balıkçılarımıza 4.2 milyon TL’lik bir ödeme de yapılmıştır diyebiliriz.”

 

Tarım ve Orman Bakanlığı Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanı Mahir Kanyılmaz da:

“Tıkanma oldu. Özellikle küçük ölçekli balıkçılarımız bir kayıp yaşadı. Biz de bunu Bakanlık olarak kendimiz teklif ettik. Yoğun bir çalışma yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir