EkonomiGenelGündem

HALK EKMEĞE DE ZAM GELDİ! 17 TEMMUZ’DAN İTİBAREN UYGULANACAK!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bugün alınan karar doğrultusunda halk ekmeğe zam yapılacağını duyurdu. 2020’nin Eylül ayında ücretine yapılan yüzde 33 zamla 1 TL olan halk ekmeğe yüzde 25 zam daha geldi. Halk Ekmek, yarından (17 Temmuz) itibaren uygulanacak yeni fiyatlarla 1.25 TL’den satılacak.

 

 

‘Zorunlu Zam’ Açıklaması Yapıldı

İBB Halk Ekmek AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Özgen Nama, halk ekmeğe yapılan zamla ilgili, “Artan un ve enerji maliyetleri karşısında bu zam kaçınılmazdı. Bu yıl kuraklıktan dolayı buğday rekoltesinde ciddi bir düşüş var. Kurdaki artışlarla birlikte ithalat maliyeti de yükselecek. Elektrik ve doğalgazdaki artışlar, işçilik maliyetleri ve ağır vergi yükleri zorlayınca fiyatlarda düzenleme yapmak zorunda kaldık” açıklamasında bulundu.

 

Diğer yandan İstanbul’daki fırıncıların da Ağustos ayında toplanacak olan İTO Meclis Komisyonu’nda ekmeğe fiyat zammı talep edecekleri belirtildi.

İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, Ağustos ayında toplanacak İTO Meclis Komisyonu’na 220 gramı 2 TL’den satılan ekmeğe 50 kuruş zam yapılarak 2.5 TL’den satılmasını teklif edeceklerini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir