EkonomiGenelGündem

E-Ticaret sektörü bereketiyle geldi! Binlerce istihdam açığı var!

İçinde bulunduğumuz modern çağda inanılmaz bir hızla yükselişe geçen e-ticaret, birçok vatandaşın aklına sektör değişikliği yapmayı getiriyor. Günümüzde birçok faaliyetin dijital kanallar üzerinden gerçekleştirilmesi nedeniyle de bu sektöre yapılacak eleman alımına ihtiyaç duyuluyor. Oluşan istihdam açığı için belirli sitelerden üzerinden sık sık personel alım ilanı verilirken, yetkili isimler de eleman açığı hakkında konuştu…

 

 

Pandemi ve tam kapanma süreçlerinde büyük bir patlama yaşayan e-ticaret sektöründe ciddi oranda istihdam açığı oluştu. Kargocudan dijital pazarlamacıya, yöneticiden SEO uzmanına, sosyal medya temsilcisinden depocusuna olmak üzere bir sürü kategoride yoğun bir eleman açığı bulunuyor. Maaşlara da önemli ölçüde zam yapılıyor.

Yetkililer Açıkladı

Sektörün önde gelen temsilcileri de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi Burak Ertaş, “Özellikle e-ticaret uzmanı, e-ticaret yöneticisi, pazarlama uzmanı, grafiker, SEO uzmanı, lojistik uzmanı, sosyal medya temsilcisi, çağrı merkezi personeli, depo personeli, yazılımcı, proje yöneticisi ve analist gibi alanlarda ihtiyacın olduğunu görüyoruz” dedi.

 

 

TOBB E-Ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli ise “e-ticaret uzmanı, e-ticaret yöneticisi pazarlama uzmanı, grafiker, SEO uzmanı, lojistik uzmanı, sosyal medya temsilcisi, çağrı merkezi personeli, depo personeli, yazılımcı, proje yöneticisi, analist gibi birçok kategoride istihdam açığı var” açıklamasında bulunurken, WorqCompany Kurucu Ortağı Cem Baytok da “Teknoloji alanında, hızla büyüyen elektronik pazar yerleri, nitelikli yazılımcı işgücünün büyük bölümünü giderek artan şekilde çekerek, yazılımcı arz talep dengesini doldurulması zor bir duruma soktu. Bunun sonucu ücretler katlanarak arttı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir