Sağlık

Birinci doz koronavirüs aşısı olanlar için önemli açıklama!

Dünyada görülen ve son dönemlerde ülkemizde vaka sayılarının artmasına neden olan delta varyantı ile ilgili çok önemli bir açıklama geldi. Uzmanlar salgının en başından bu yana vaka sayılarının kontrol altına alınabilmesi için aşılamayı öneriyordu. Birinci doz koronavirüs aşısı olanlar için çok önemli bir açıklama geldi.

Ülkemiz için aşı tedarikinin hızlanması ile birlikte 2. Doz koronavirüs aşısı için bekleme süresi 3 haftaya indirildi. Ancak birçok kişi ilk doz aşıların yeterli olduğunu düşünerek 2. Doz aşılarını yaptırmıyor. Bu durum da aşı varyantlara karşı etkin bir koruma sağlayamıyor.

BAYRAMDA DA AŞILAR YAPILMALI

Konu ile ilgili açıklama ve uyarı Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı İsmail Balık tarafından geldi. Balık, aşıların varyanta karşı etkinliğinin net bir şekilde gözlemlendiğini belirterek, şunları söyledi:

“Çünkü Delta varyantı kısmen de olsa aşıların etkinliğini azaltmış durumda ama 2 dozla bunu aşabildiğimiz çok net bir şekilde gösterildi. Dolayısıyla 2 doz aşı yaptırmak mutlaka önemli. Bayramda da aşılar yapılmaya devam ediyor. Aşısını yaptırmayanların bayramda da en yakın sağlık kuruluşuna gidip aşılarını yaptırmalarını öneriyoruz”

BAYRAM VİRÜSÜ ÇOK KOLAY YAYABİLİR

Uzman isim, açıklamasının devamında varyantların hızlı bir şekilde bulaştığını belirterek, bayramda da tedbirlerin devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu bayramda da sabrederek, klasik bayramlaşma yöntemlerini uygulamadan geçirelim. Büyüklerimizin elini öpmeyelim, kucaklaşmayalım. Hatta kapalı ortamda bayram ziyareti yapmayalım. Kalabalıklara girmeyelim. Bayram namazımızı mümkün olduğu kadarıyla açık havada kılalım. Kurban kesme yerlerindeki kabalıklara girmeden, tenha yerlerde işlerimizi halledelim. Bayramın hareketliliği içerisinde bu virüsün çok kolay yayılabileceğini unutmayalım. Bu yayılımı engellemek tamamen bizim elimizde” ifadesini kullandı.

1.DOZ VE 2. DOZ AŞI

Aşılama çalışmaları ile ilgi açıklama yapan Balık, 2. Dozun önceki varyantlara karşı koruyucu olduğunu belirtse de delta varyantınına karşı bu durumun çok uzak olduğunu şu sözlerle açıkladı:

“2 doz ancak Delta varyantına karşı koruyabiliyor. Ölümleri ve ağır enfeksiyonu engelliyor. Başkalarına bulaştırma ihtimalini de çok çok azaltmış oluyor. İkinci dozu yaptırmaktan korkanların bir bölümü çevrelerinde ikinci dozun yan etkilerinin daha fazla olduğu söylemlerinden etkileniyor.

Lütfen böyle bir korku nedeniyle ikinci dozu ihmal ediyorsanız asla bunu yapmayın. Çünkü 2 dozun yan etkilerinin bir gribal enfeksiyonun yan etkilerinden daha fazla olmayacağını bilin. Geçmişte gribal enfeksiyon geçirdiniz ve bunu çok kolay tolere edebildiğinizi, katlanabildiğinizi biliyorsunuz. Dolayısıyla en fazla 1 gün gribal enfeksiyon tablosu yaşarsınız. Bu da hastalığın oluşturacağı zararlarla karşılaştırılamayacak kadar ihmal edilebilir bir tablodur.

Delta varyantının gençlerde ve sağlıklı vatandaşlarımızda da ağır geçebileceğini mutlaka akılda tutmamız gerekir. Aşı olmakla sadece kendinizi hastalıktan ve ölümden değil sevdiklerinizi de koruyabiliyorsunuz. Dolayısıyla aşıların ihmal edilmemesi gerekiyor. 2. dozu da yaptırmaktan asla ve asla çekinmemiz gerekiyor”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir