Ekonomi

Sadece 38 TL’ye erken emekli olabilirsiniz! Detaylar açıklandı!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Milyonlarca kişi çalışma hayatı sonrasında emekli olabilmek için çalışmaya devam ediyor. Özellikle kadınlara erken emekli olabilmeleri için birtakım haklar sunuluyor. Kadınlar genellikle doğum sebebi ile sigorta primlerinin durması ile karşılaşabiliyor. Bu durumda doğum borçlanması ile emeklilikte kolaylık sağlanıyor.

Doğum borçlanmasında, bebeğin doğumundan itibaren annenin iş hayatından uzak kalmasıyla oluşan boşlukta geriye dönük ödemeyi sağlayan bir sistem olarak tanımlanıyor. Kadınlar sigortalı olarak çalışmaya başladıkları andan itibaren maksimum 3 defa doğum borçlanmasından yararlanabilir. Bu şekilde de erken emekli olabilir. Doğum başına 2 yıl olmak üzere en fazla 6 yıllık bir süre zarfından yararlanabilirler.

KİMLER DOĞUM BORÇLANMASINDAN YARARLANABİLİR?

Doğum borçlanmasından kimler yararlanabilir? Bağ-Kur vb. bireysel emeklilik çatısı altında kendi primlerini ödeyerek çalışan kadınlar ve memurlar doğum borçlanmasından yararlanabilir.

DOĞUM BORÇLANMASI NE KADAR?

Doğum borçlanmasında prim ödemeleri için her yıl bir miktar belirlenir. Bu yıl için miktarı 38,16 TL. Sigortalı olan kişiler günlük kazanç çerçevesinde ödemenin üst miktarını kendileri belirleyebiliyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Başvuruda bulunmak isteyenler doğum borçlanması nasıl yapılır? Sorusuna cevap arıyor. Özel sektör çalışanları en son çalıştığı sosyal güvenlik il müdürlüğüne giderek ya da direkt olarak e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir