GündemSağlık

Siirt’te vaka sayısı hızla artıyor! Siirt Valisi açıklama yaptı!

Aşılama oranının düşük seyrettiği illerden biri olan Siirt‘te buna bağlı olarak koronavirüs vakalarında da artış yaşanmaya devam ediyor. Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu da giderek artan koronavirüs vaka sayıları ile ilgili vatandaşa açıklamalarda bulundu. Hacıbektaşoğlu, “Tüm Siirt’i aşılamak zorundayız” dedi.

İl Emniyet Müdürü Halit Aziz Yılmaz’la birlikte Güres ve Aydınlar caddelerindeki esnafı gezerek aşının koruyucu etkisi hakkında açıklamalarda bulunan Vali Hacıbektaşoğlu, vatandaşı aşı konusunda uyardı. Mobil aşı çadırlarını ziyareti sırasında gazetecilere de açıklama yapan Hacıbektaşoğlu, “Siirt’te görülen vakaların büyük bir bölümü Delta varyantı ve salgın bu nedenle daha hızlı yayılıyor” dedi.

Vali Hacıbektaşoğlu, “Geçen yıl eylül, ekim ve kasım ayları salgın en yüksek seviyedeydi. Maalesef temmuz ayında günlük vaka olarak bunun çok üzerine çıktık. Günlük vakaların yüzde 80-90’ı Delta varyantı. Dolayısıyla çok daha hızlı bulaşıyor ve virüsün ömrü daha uzun. Kendimizi çok daha fazla korumamız gerekiyor. Elimizde her zaman bir gücümüz vardı; maske, mesafe ve temizlik. Evimizde, iş yerimizde, sokakta ve caddede her yerde kendimizi, ailemizi ve toplumu korumak zorundayız” diyerek vatandaşları bir kere daha maske, mesafe, hijyen konusunda uyardı.

Toplumsal Bağışıklığa Ulaşılmalı

Vali Hacıbektaşoğlu açıklamalarına “Son 15 gündür çok hızlı bir şekilde aşılama çalışmalarımız devam ediyor. İl merkezimizde toplum sağlığı merkezimizde gezici ekiplerimiz aşılama yapıyor. Beldelerimiz, köylerimiz tarandı, gerekirse iki tur, üç tur daha tarayacağız. Birinci dozda yüzde 75 oranına ulaşmak zorundayız. Tüm Siirt’i aşılamak zorundayız. Biz de sahada olacağız. Toplumsal bağışıklık oranına ulaşıncaya kadar uyku bize haram” diyerek devam etti. 17 yaş üstü bütün vatandaşların aşılanması gerektiğinin de altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir