GenelGündemSağlık

Asya Kaplan sivrisineği yayılıyor! Isırık nasıl anlaşılabilir? Kaşıntıya neler iyi gelir?

Son günlerde özellikle İstanbul ve Kocaeli’ni etkisi altına alan Asya Kaplan sivrisineği birçok kişiyi hastanelere sürüklemeye devam ediyor. Çok ciddi viral hastalıkların taşıyıcısı olabilen bu sivrisinek türü, ısırdığı kişide alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Peki Asya Kaplan sivrisineği ısırığı nasıl anlaşılır? Tedavisi nasıl yapılabilir?

Asya Kaplan sivrisineği artık Karadeniz ve Marmara’da yerleşik bir tür olarak tanımlanıyor. Sarı humma, Zika ve Batı Nil virüsü gibi ciddi hastalıkları taşıyan bu sivrisinek türü kıyı bölgelerde yaşayan insanların can sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Isırık Nasıl Anlaşılır?

Normal bir sivrisinek ısırdığında oluşan küçük kırmızı kabarcıktan da öte Asya Kaplan Sivrisineği ısırığı alerjik reaksiyonlara ve ısırılan bölgede aşırı kaşıntı, ödem gibi şikayetlere neden oluyor.
Bağışıklık sistemi yeterli düzeyde olmayan insanlarda çok büyük kabarcıklar halinde kendini gösteriyor.

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Bağışıklık sistemi daha zayıf olanlarda ve çocuklarda kızarıklık ve şişlik yapabilen sinek ısırıklarına en doğru çözüm eczanelerde bulunabilir. Cilt yüzeyine uygulanan topikal anti-histaminik kremler, kaşıntı önleyici merhemler sürülebilir.
Kaşıntıyı ve enflamasyonu azaltmak amacıyla sivrisinek ısırılan yere buz da uygulanabilir.
Çok kaşıma sonucunda cilt üzerinde tahriş olup kanama gerçekleşebileceğinden kaşınmanın önlenmesi önem arz ediyor.
Eczaneden temin edilebilecek ürünler dışında evdeki malzemelerle de kaşıntıyı geçirmek mümkün; Bunların başında gelen alkol (özellikle izopropil ya da etanol türü alkoller) buharlaşırken yarattığı serinletici etki sayesinde sivrisinek kaşıntısını geçiriyor. Aynı zamanda dezenfektan işlevi de görüyor.
Aloe Vera da anti-enflamatuar etkisi nedeniyle bu tür durumlarda kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir