Gündem

Uzman isim uyardı! Bayramda sakın bunu yapmayın!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Koronavirüs salgını gölgesinde geçirdiğimiz 4. Bayramda vatandaşlar dini vecibelerini yerine getirdikten sonra bayramlaşmak için buluşuyor. Ancak tehlikenin hala geçmediğinin altını çizen uzmanlar gençleri uyararak, bu bayramda büyüklerle bayramlaşmayı temassız bir şekilde yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Konu ile ilgili açıklama Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliğini Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk tarafından yapıldı. Oğuztürk, yaptığı açıklamasında, “Özellikle gençlerimizden rica ediyorum, bu bayramda da yaşlılarımıza ve orta yaşlılarımıza sevgi gösterisini temasla yapmayalım. Bayramlaşmayı daha çok uzak mesafede veya maske takılı bir şekilde gösterelim. Ama kesinlikle sarılma veya el öpme şeklinde orta yaşlı ve büyüklerimizi riske edecek davranışlardan uzak kalalım” dedi.

Dr. Oğuztürk, açıklamasında vatandaşları Kurban Bayramında temastan kaçınması gerektiği konusunda uyararak, delta varyantının son dönemde yayılma eğilimin olduğunu belirterek yüzde 60 bulaşıcı oranının olduğunu açıkladı.

Kurban Bayramı’nda hareketlilikten uzak durulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, şunları söyledi:

“Virüsün sosyal hareketlilikten beslendiğini ve Temmuz’un başından itibaren de sosyal hareketliliğin arttığını biliyoruz. Bu anlamda vaka sayıları bir miktar artmış ve azalma eğiliminin de ortadan kalktığını görmüştük. Buna ek olarak, bizim şuan ki en büyük sıkıntılarımızdan birisi de varyant virüsün toplumda yaygın olma eğiliminde olması. Siz de takdir edersiniz ki bulaştırıcılık özelliği diğer varyantlara göre Delta varyantında yüzde 60 daha fazla. Bu da çok daha kısa süre içerisinde pozitif bir insandan diğerine virüsün bulaşma ihtimalini ortaya çıkarıyor. Bu da vaka sayılarının artmasındaki önemli nedenlerden biri olarak kabul edilmeli. Benim şahsi kanaatim, varyant virüslerin egemen olması, toplumdaki bu sosyal hareketlilikten çok daha riskli bir durum”

“Biz eğer hızlandırılmış aşı uygulamasına geçmiş olmasaydık şuan vakalar çok çok daha fazla olabilirdi. Hem vefat anlamında, hem de hastanelerin servis ve yoğun bakımına yatış anlamında çok daha yüksek rakamlar karşımıza çıkabilirdi. Şükür ki şuan itibariyle ivme kazanmış ve hızla ilerleyen bir aşı kampanyası var. Bizim Kurban Bayramı’ndaki bu toplumsal riskin artmasına karşın, hızlı bir şekilde aşılamayı hızlandırmamız gerekiyor. Şuan itibariyle biz ne kadar çok aşı olursak yeni vakaların olma ihtimalini de o kadar çok azaltmış olacağız”

Prof. Dr. Oğuztürk şunları kaydetti:

“Aşı karşıtı olan insanlara şu soruyu sormak gerekiyor, ‘sizler covid-19 hastalığının iki yıl veya beş yıl sonra vücudunuzda herhangi bir komplikasyona, daha sonra oluşabilecek bir hasara neden olup olmadığına dair bize net bir cevap verebilir misiniz?’ Tabi ki böyle bir şey olamaz. Covid-19 hastalığı tepeden tırnağa vücudun bütün organlarını sıkıntıya sokacak bir süreç işletiyor. Hiç aklınıza gelmeyecek hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Hal böyle iken, aşının da ciddi anlamda ölüm ve hastaneye yatış oranını düşürdüğü bilimsel olarak da açıklanmışken, insanların aşı ile yeniden karşılaşmadıkları ve aşı yüz yıllardır bilinen bir gerçekken ve pandemilerde insanlığın kurtuluşu olmuşken, şuan insanların aşı yaptırmamasının bizim pandemi ile mücadelede elimizi zayıflatacağını söyleyebiliriz. Şunu söylemem gerekiyor. Aşı öldürmez ama Covid-19 hem öldürür hem de uzun vadede sıkıntı oluşturabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir