Sağlık

Sürekli omuz ve eklem ağrısı şikayetiniz varsa dikkat!

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Salgın döneminde hayatımızın büyük bir kısmını evlerimizde geçirmeye başladık. Ancak bu durumun birtakım olumsuz yan etkileriyle de karşılaşmaya başladık. Öyle ki, son dönemlerde pek çok kişi omuz ve eklem ağrısı şikayetinden yakınmaya başladı. Konu ile ilgili açıklama Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük tarafından yapıldı.

Küçük, yaptığı açıklamasında, “Bu hastalıkta kişi, gece uykusundan uyandıran omuz ağrıları yaşamaya başlar. Hatta kadın hastalar, saçlarını toplamak için kollarını kaldıramayacak duruma gelir. Ağrı kesicilerle bu ağrıyı geçiştirmemek gerekir. Tendon sıkışmasının habercisi olan bu durum, erken dönemde teşhis edilirse fizik tedavi ile tedavi edilir, eğer geçiştirilirse cerrahi operasyona neden olabilir” dedi.

KISIR DÖNGÜ

Medicana International İzmir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Levent Küçük, 1 yıldır devam eden pandemi sürecinde hareketsiz yaşamın pek çok soruna neden olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Omuz kaslarını olması gerekenden az kullanmak bu rahatsızlığın ana nedeni. Kürek kemiğinin çok esnek olması gerekir; ama oturarak çalışa, gerginlik, duruş bozuklukları, kürek kemiğinin hareket kabiliyetini azaltmaya başlar. Bu durumda omuz eklemine daha fazla yük biner ve bu sıkışmayı tetikler. Anatomik olarak omzu döndüren kaslar dar bir alandan geçer, bazı insanlarda bu alan daha dardır ya da yoktur. Kişi, omuz kuşağı kaslarını ihmal ettiği için o kaslar zamanla fonksiyonunu kaybetmeye başlar. Bu durum kısır döngüye döndüğünde sıkışma meydana gelir”

AĞRIDAN DOLAYI UYANIYORSANIZ DİKKAT

Özellikle omuz ağrısı şikayetlerinin artarak gece uykudan uyandırmasının ciddi bir durum olduğunu belirten Küçük, “Bu problemin üzerine gidilmezse, ağrı kişiyi gece uykudan uyandıracak kadar şiddetlenir. Burada dikkat edilmesi gereken ve gözden kaçırılan konu bu durumun, omuzların döndürücü kaslarının sıkışmaya başladığı anlamına geldiğidir. Kişi omzu ağrıdığı için kolunu kullanmayı ister istemez ihmal etmeye başlar. Bu da donuk omuz denilen hareket kısıtlılığına sebep olur. Mesela bir kadın saçını toplamakta güçlük çeker çünkü kolunu kaldıramaz. Ya da kişiler giyinirken zorlanmaya başlar. Hayat kalitesini bozan ağrılı bir süreç başlar” dedi.

“Yol yakınken; yani ağrının henüz başında müdahale edilirse kişi hiç problemsiz hayatına devam edebilir; ancak kastaki sıkışıklık yırtığa neden olursa o zaman cerrahi müdahale gerekebilir. Hastaya kaslarını nasıl kullanması gerektiğini göstermek gerekir. Bunu da bilinçli sporla yapabiliriz. Kürek kemiğini esneten egzersizlerin bu durumda çok faydalı olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle kişilerin kendilerini gece uykudan uyandıracak omuz ağrılarını ciddiye almalarını tavsiye ediyorum”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir