GenelGündem

Kurban Bayramı’nda vatandaşlar uyarıldı! Eti sakın böyle saklamayın!

Kurban Bayramı kapsamındaki koronavirüs uyarılarına ek bir uyarı da etin saklanma koşulları konusunda geldi. Yanlış saklanan ve yine yanlış şekilde pişirilen etin vücutta birçok hastalığa davetiye çıkarabileceği yapılan uyarılar arasında. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Göral açıkladı…

ETLERİ BÖLMEDEN SAKLAMAYIN

“Buzdolabında, bölünmüş ve sarılmış etleri, buzlukta eksi 2 derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda 2-3 ay arasında saklayabiliriz” diyen Göral, kurban etinin bir gün dinlenmesi gerektiğinin de altını çizdi. Ayrıca etin fazla tüketilmesinin ve yanlış muhafaza edilmesinin mide, karaciğer ve pankreası yorduğunu, gastrit ve reflü şikayetlerini artırdığını, karında rahatsızlık, hafif ağrı ve şişkinliğe neden olduğunu söyledi.

ETLER BİR GÜN DİNLENDİRİLMELİ

Ülkemizde Kurban Bayramı’nın ilk gününden kavurmalar yapılıyor ve afiyetle yeniyor. Uzmanlar ise bunun yanlış olduğunu, taze kesilen etlerin mutlaka 24 saat dinlendirilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Prof. Dr. Göral da, “Bir gün dinlendirilen etler, fırında ızgara veya haşlama tarzında pişirilmeli, pişirme esnasında kendi yağıyla pişirilmeli ve ilave kullanılmamalıdır. Buharda haşlama tercih edilmelidir. Sağlık açısından etin yanmamasına dikkat edilmeli, etin yanan ve kömürleşmiş kısmı yenmemelidir” dedi.

Göral, etin saklanma koşulları hakkında daha detaylı bilgi vererek şunları aktardı:

“Kesilen hayvanın eti, büyük parçalar halinde buzdolabında ve artı 4 derecede saklanmalı ve ideali bir gün bekletildikten sonra tüketilmelidir, eğer saklanacaksa kuşbaşı ya da kıyma halinde, yağlı kağıtlara veya buzdolabı poşetine sarılı olarak derin dondurucu kısmında bekletilmelidir. Kesim sonrası et dinlendirilmezse hem sert ve lezzetsiz olur hem de sindirimi zor olabilir. Buzdolabından çıkarılan etin hemen kullanılması gerekir, sonraki öğün için bekletilmemesi ve çözüldükten sonra tekrar dondurucuya konması sakıncalı olup ette aşırı bakteri çoğalmasına neden olabilir. Bu da sağlığımızı olumsuz etkiler. Buzdolabında, bölünmüş ve sarılmış etleri, buzlukta eksi 2 derecede 1-2 hafta, derin dondurucuda 2-3 ay arasında saklayabiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir