EkonomiGenel

Kredi kartı kullananları ilgilendiriyor! Birçok kişi bunu bilmiyor! Faizsiz nakit para nedir?

Faizsiz nakit para desteği son günlerde en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. Herhangi bir bankanın kredi kartına sahip olan bütün vatandaşlar faizsiz nakit para fırsatından yararlanabiliyor. Faizsiz nakit para imkanından ise birçok kredi kartı kullanıcısının haberi yok. Peki faizsiz nakit para nedir? Nasıl yararlanılır?

Türkiye’de milyonlarca kişi artık kredi kartı sahibi. Özellikle pandemi döneminde tam kapanmanın sonucu internet alışverişine ağırlık veren halk, alışverişinde kredi kartı kullanımını da arttırmış durumda. Kredi kartı kullanan herkesin yararlanabildiği bu imkan, kullanıcılara 40 gün boyunca faiz ödemeden para çekme fırsatı sunuyor.

Kredi kartı kullanımı ülke çapında artsa da, kredi kartı kullanımı konusunda vatandaş sorunlarla boğuşmak zorunda kalabiliyor. Örneğin; kredi kartını doğru kullanamayan kişiler faiz yüküyle uğraşmak zorunda kalıyor. Bu da çoğu zaman vatandaşları zor duruma sokuyor. Sadece asgari tutarın ödenmesi yüksek faiz oranlarının işlenmesine neden olabiliyor.

FAİZSİZ NAKİT KULLANIM HAKKINIZ VAR

Banka müşterilerinin kredi kartı alırken imzaladıkları belgeler arasında önemli maddeler bulunuyor ancak müşteriler çoğu zaman belgeleri bütün detaylarıyla okumuyor; bu da vatandaşların var olan haklarını tam olarak bilmemelerine neden oluyor. Bu haklardan biri olan faizsiz nakit para kullanım hakkı da müşteriye faizsiz kredi imkanı sağlıyor.

Türkiye Bankalar Birliği de (TBB) konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Kredi kartları, işlem tarihinden sonra borcun ödenmesi için 10 ile 40 gün arasında bir vadeyi faizsiz olarak kart hamiline sunar. Başka bir ifade ile faizsiz kredi imkânı sağlanır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir