Sağlık

Kurban eti yedikten sonra mutlaka tüketmeniz gerekiyor!

Milyonlarca Müslüman vatandaşın beklediği Kurban Bayramı bugün başladı. 4 gün boyunca devam edecek olan bayram süresince vatandaşlar dini vecibelerini yerine getirmek için kurban kesimi yapıyor. Kesilen etler hemen pişirilerek yeniliyor. Ancak Uzman Dr. Ali Hacim, yaptığı açıklamasında et gibi sindirilmesi zor besinlerin sindirim sistemi zorladığını ifade ederek, maden suyu içilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“GÜNDE EN AZ 2 ŞİŞE İÇİLMESİ GEREKİYOR”

Hacim, açıklamasında özellikle kurban etinin daha kolay bir şekilde sindirilmesi ve terleme ile birlikte kaybedilen minerallerin yerine konması için en sağlıklı içeceklerin başında maden suyunun geldiğinin altını çizerek, şunları ifade etti:

“Günde en az iki şişe doğal maden suyu içilmesini öneriyorum. Et ile beraber tüketilebilecek en sağlıklı içeceklerin başında doğal maden suyu geliyor. İçerdiği zengin mineralleri sayesinde sindirimi kolaylaştırıyor, tokluk hissi yaratarak fazla yemek yeme isteğinin önüne geçiyor. Özellikle bikarbonat mineralinin tüketimi sindirim sistemini rahatlatan önemli bir mineraldir. Bu kurban bayramında et tüketiminin yanında havaların sıcak olması da vücudumuzda daha fazla mineral ihtiyacı doğuruyor. Özellikle terleme ile kaybedilen minerallerin zamanında yerine konması hayati derecede önemli bir konu. Kaybedilen bu minerallerin en sağlıklı ve kısa sürede tamamlanması için doğal maden suyu mucizevi bir içecek olarak karşımıza çıkıyor. Litresinde en az bin miligram mineral ihtiva eden doğal maden suları, içme suyundan ve diğer içeceklerden bu özelliği ile ayrılıyor. Bikarbonat sindirim sisteminin rahatlatılmasında, magnezyum kalp ve damar sağlığının desteklenmesinde, kalsiyum ise kemik sağlığının güçlendirilmesinde, potasyum ise kas kramplarının önlenmesinde ve kalbin yeterince genişleyerek akciğerlerden gelen temiz kanın vücuda pompalanmasında önemli rol oynuyor”

DOĞAL MADEN SUYU BAYRAMLARDA GÜVENLE TÜKETİLEBİLİR

Beypazarı Doğal Maden Suyu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Ercan maden suyunun Kurban Bayramı’nda tüketilmesi gereken içeceklerin başında geldiğini ifade ederek, maden suyunun özellikleri ve yararları hakkında şu bilgiyi verdi:

“Türk halkı olarak bayram kültürümüzde yemek ve ikramın önemli bir yeri var. Özellikle kurban bayramında gerek et tüketimi olsun gerekse de etin yanında tatlı, dolma gibi ikramlar olsun sindirim sistemimizi zorlayıcı besinleri yoğunlukla tüketiyoruz. İçerdiği mineraller sayesinde sindirim sistemini desteklediği uzmanlar tarafından da belirtilen doğal maden suyu özellikle bayramlarda güvenle tüketilebilir. Beypazarı Doğal Maden Suyu başta kalsiyum, magnezyum, potasyum, bikarbonat, sodyum ve silikat olmak üzere litresinde 3323,27 mg mineral barındırmaktadır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir