Ekonomi

Çocuğu olan herkesi yakından ilgilendiriyor! Devlet 232 TL destek veriyor!

Devlet, vatandaşlara pandemi dönemi dışında da çeşitli destekler vermeye devam ediyor. Kadınların iş hayatındaki yerinin, karşılaştıkları zorlukların biraz artmasına neden oldu. Doğum izni, süt izni gibi annenin çocuğuna ayırması gereken zorunlu vakitler artında, özellikle bu durum da özel sektörde ücretsiz izne tabi olunca devlet hem işverenlerin hem de çalışanların sorunlarını gidermek için çeşitli ödemeler yapmaya başladı.

Doğum yapan annelere maddi olarak destek vermek amacıyla verilen desteklerden bir tanesi de süt ödemesi olarak adlandırılıyor. Bu destekten çoğu kişinin haberdar olmaması sebebiyle, destekten yararlananların sayısı da az olduğu ifade ediliyor. Peki, devletten 232 TL karşılıksız destek şartları neler? İşte detaylar..

EMZİRME ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİR?

Süt parası olarak adlandırılan emzirme ödeneği, sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yapması durumunda kendisine, çalışmayan kadınların doğum yapması durumunda sigortalı olarak çalışan eşlere verilen ödeme olarak tanımlanıyor. Bu ödeme 2021 yılı içerisinde 232 TL olarak belirlendi. Ödeme miktarı her yıl için artış gösteriyor.

Süt ödeneği parası 4A ve 4B kapsamında sigortalı olarak çalışan ya da çalışmayan kadınlara veriliyor. Devlet memurlarına ödemeler Emekli Sandığı tarafından yapıldığı için ayrı olarak bu ödemeden yararlanmaları mümkün olmuyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Emzirme ödeneğinden yararlanmak için birtakım şartları taşımak gerekiyor. Bu şartlar şu şekilde:

5 yıl içinde ödeneğin alınması gerekiyor.

Doğumun canlı olması ve başvuru zamanına kadar bebeğin yaşaması gerekiyor.

Çalışan, çalışmayan kadınların yanı sıra sigortalı olarak çalışan eşin doğumdan önceki 15 ay içerisinde en az 20 günlük primin ödemesi  gerekiyor.

Emzirme ödeneği almak için ayrı bir başvuru yapılmasına gerek yok. Sistemde emzirme ödeneği otomatik olarak kişilerin haspalarına aktarılıyor. Ayrı bir talimat yoksa ödemeler PTT üzerinden yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir