Ekonomi

Devletten vatandaşlara 18 milyarlık katkı!

Trafiğe çıkan her aracın kullandığı akaryakıt konusunda, devletten vatandaşlara sadece bu yıl için 18 milyar liralık destek sağlandığı belirtildi. Aynı zamanda akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede de 220 zanlının yakalandığı ifade edildi. Peki, bu süreç içerisinde kullanılan eşel mobil sistemi nedir?

Konu ile ilgili açıklama Eneri Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) başkanı Fesih Aktaş tarafından yapıldı. Aktaş, yapmış olduğu açıklamasında eşel mobil sistemi ile vatandaşa büyük destek verdiğini belirterek, şunları söyledi:

“Hali hazırda devletin benzinde rutinde alması gereken litrede 2 lira 52 kuruştan 67 kuruş, motorinde alması gereken litrede 2 lira 5 kuruş iken litrede 71 kuruş, LPG de ise alması gereken litrede 1 liradan hiç almayarak ciddi bir ekonomik destek sağlamaktadır”

Aktaş, açıklamasının devamında kuruldukları günden bu yana kaçak ve kayıtdışı akaryakıt ile de mücadele ettiklerini ifade ederek, “Örneğin, fatura kaynaklı vergi kaçakçılığının akaryakıt sektörüne verdiği zararı her fırsatta dile getirdik. Bu kaçakçılıktan elde edilen haksız kazanç ile sağlanan ucuz akaryakıt satışıyla, vergisini ödeyen basiretli bayileri piyasadan çekilmek durumunda kaldığını duyurduk” dedi.

DEVLETTTEN 18 MİLYAR LİRALIK DESTEK

Pandemi sebebiyle 2020 yılının Mart ve Nisan ayındaki düşüşler sonrasında 20201 yılında akaryakıt piyasalarının yükselişe geçtiğini hatırlatan Aktaş, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Petrol ve uluslararası ürün fiyatları son 15 yılın zirve rakamlarına ulaşmıştır. Bunun yanı sıra ülkemizde döviz fiyatlarındaki artışın da akaryakıt fiyatlarına yansıması kaçınılmaz hale geldi.

Bu yansımamın minimize edilmesi için devletçe getirilen koruma kalkanı olan Eşel Mobil Sistemi, LPG de 2020 yılı eylül ayından beri, motorin ve benzinde ise 2020 aralık ayından beri kesintisiz şekilde devam etmektedir.

Bu kalkanın devlete 2021 yılı maliyeti yaklaşık 18 milyar liraya dayanmıştır. Hali hazırda devletin benzinde rutinde alması gereken litrede 2 lira 52 kuruştan 67 kuruş, motorinde alması gereken litrede 2 lira 5 kuruş iken litrede 71 kuruş, LPG de ise alması gereken litrede 1 liradan hiç almayarak ciddi bir ekonomik destek sağlamaktadır.

Bu desteğin sürdürülebilmesi için 18 Mayıs 2021 de olduğu gibi bir defa daha zaruri bir ÖTV artırımına gidilebilir”