Ekonomi

Asgari ücretle çalışan herkesi ilgilendiriyor! Anında 518 TL hesaplarına yatırılacak! Duyuruldu..

Kurban Bayramı olmasına rağmen pek çok sektör tatil yapmadan çalışmaya devam ediyor. Ancak çalışanlara işverenler tarafından bayramda çalıştıkları günler için ek ödemeler yapılıyor. Yapılan son açıklamaya göre bayramda asgari ücret ile çalışan bir çalışana ek olarak 518 TL ek ödeme yapılması planlanıyor. Detaylar haberimizde..

Bayramda çalışan vatandaşların alacakları ödemeler maaşa göre yapılıyor. Çalışanın aylık olarak alacakları maaş 30 güne bölünerek günlük ücret hesaplanıyor. Günlük ücret 2 ile çağrılarak alınacak bayram ücreti de belirlenmiş oluyor. 15 Temmuz dahil 4,5 günlük bayram tatilinde çalışan asgari ücretli çalışana ek olarak 518,10 TL ödeme yapılacak.

Pek çok sektör ülkemizde bayram döneminde de çalışmaya devam ediyor. İşverenlerin doğrultusunda bayramda çalışan kişilere ek olarak ödeme yapılıyor. Bu sene Kurban Bayramı’nın tamamında çalışan asgari ücretli bir kişinin hesabına ek olarak 518 TL ödeme yapılacak.

Bayramlarda çalışanlara aylık maaşlarının yanı sıra ek olarak bayram mesai ücreti ödemesi yapılıyor. Bayram mesai ücreti çalışılan tüm günler için ödeme yapılır.

BAYRAMDA ÇALIŞMAK ZORUNLU MU?

Konu ile ilgili İş Kanunu’nda yer alan açıklamaya göre ulusal bayramlarda olduğu gibi tatil günleri olarak adlandırılan bayramda çalışmanın zorunlu olmadığı ifade ediliyor. Ancak iş sözleşmesinde bayram ve tatil günlerinde çalışmaya yönelik bir bilginin yer alması durumunda işçiye bayram mesai ödeniyor.

Eğer iş sözleşmesinde böyle bir madde bulunmuyorsa, belirtilen günler için çalışanın da onayının alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir