Eğitim

Temel Liseler ve Akşam Liselerindeki Ciddi Başarısızlık

Akşam liseleri ve Temel liselerin başarısızlık oranı ÖSYM’nin yaptığı araştırma sonucuyla ortaya çıktı.

Üniversite Sınavına 23 gün kalmışken ÖSYM lise türlerinin başarı oranı hakkında kapsamlı bir araştırma yapma kararı aldı. Yapılan araştırmada, kapatılan dershaneler yani yeni temel liseler, yerleştirmede ciddi derecede kötü sonuç aldığı gözlendi. Fen liseleri ilk sıradaki yerini aldığı 28.4 ortalamayla korudu.
 
SORULAN 50 SORUYA 47 YANLIŞ CEVAP VERİLDİ
 
ÖSYM Ortaöğretim kurumları doğrultusunda yapılan açıklamada ÖSYS sınav sonuçları kitapları yayımlandı. Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) sınavlarında Fen liseleri, Anadolu liseleri , Temel liseler (Eski Dershaneler), Meslek liseleri, İmamhatip liseleri gibi tam 21 lise türünün başarı oranını araştırdı. Yaklaşık 2Milyon kişinin girdiği YGS sınavında sorulan 40 sorunun 30 adedine yanlış cevap veren Açık öğretim, spor, Akşam liseleri ve temel liseler başarı sırasının en altındaki lise türleri oldular. LYS sınavında matematik, fizik ve edebiyat bölümlerinden de çok kötü sonuçlar alan temel liseler dibe vurdu.
 
DERSHANELERİN YERİNE AÇILMIŞLARDI
 
Yaklaşık 2 yıl önce yürürlüğe giren ve dershanelerin kapatılmasını kapsayan bu karar ile 3 bin 533 dershanenin 2 bin 787’si dönüşüm için yetkili mercilere başvuruda bulundu. Başvuruda bulunanlardan Bin 225 kadarı temel liseye dönüştü. Öğrencilerin sınav sistemi test olması nedeniyle tercih ettiği bu temel liselerde hala 185 bin 306 öğrenci öğrenim görüyor.