Ekonomi

Halkbank’tan Girişimcilere Büyük Destek! 825 bin TL’ye kadar teşvik kredisi veriliyor!

Güçlü Türkiye’nin güçlü kadınları için “Önce Halk, Sonra Bankayız” diyen Halkbank, girişimcilere özel teşvik paketini duyurdu. Halkbank teşvik kredisi kapsamında duyurulan Kadın Kooperatifleri Destek Paketi, kooperatiflerinin desteklenmesi, sayısının arttırılması, finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması, cesaretlendirilmesi ve teşvik edilmesi, faaliyetlerinde etkinliğin ve verimliliğin sağlanması amacıyla oluşturuldu. İşte Halkbank‘tan girişimcilere özel kredinin detayları…

Kredi desteği birçok alanda sağlanıyor:

Örneğin Makine – Ekipman Alım Kredisi Kadın Kooperatifleri’nin 1. el makine alım ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturuldu. Ticaret Bakanlığı’nın KOOP-DES projesinden hibe desteği alan kooperatifler için hibe desteğine konu fatura tutarının KDV dahil azami %25’ine, Ticaret Bakanlığı’nın KOOP-DES projesi kapsamında hibe almayan kooperatifler için ise yeni makine alımlarında KDV dahil proforma fatura/kesin fatura/e-fatura vb. bedelinin azami %100’üne kadar kredi desteği sunuluyor. Azami kredi limiti KOOP-DES projesinden hibe desteği alan kooperatifler için azami 50.000 TL olarak belirtiliyor.

KOOP-DES projesi kapsamında hibe desteği almayan kooperatifler için ise azami tutar 200.000 TL olarak duyuruldu.

Kredi vadesi ise 6 ay anapara ödemesiz dönem olmak üzere azami 60 ay olarak açıklandı.

Ticari Araç Alım Kredisi

Kadın Kooperatiflerinin kamyon, kamyonet, minibüs vb.ticari araç nitelikli motorlu taşıt alımları bu kredi kapsamında değerlendirilecek. Azami kredi limiti ise 300.000 TL olarak duyuruldu.

İstihdam Destek Kredisi

Bu krediden ise en az 2 kişi ve üzeri çalışan istihdam ettiğini SGK ile belgelendiren ve 6 ay içinde en az ilave 2 kadın çalışan istihdam artışını garanti eden Kadın Kooperatifleri faydalanabiliyor.

İlave istihdam başına düşen kredi tutarı azami tutarı 5.000 TL olarak;
kredinin üst limiti azami 125.000 TL olarak belirlendi.

Vade ise 6 ay anapara ödemesiz olmak üzere azami 36 ay şeklinde açıklandı.

Son olarak İşletme Kredisi ise kooperatiflerin çeşitli emtia ve yardımcı madde alımına yönelik işletme sermayesi ihtiyaçları için oluşturuldu. Azami kredi limiti 100.000 TL olarak belirlendi. Kredi vadesi ise yine 6 ay ödemesiz olmak üzere toplamda 36 ay.