EkonomiGenel

BAŞVURAN ALIYOR! SGK toplu para ödemesi yapıyor!

SGK‘nın ihtiyaç sahibi vatandaşlara yaptığı ödemeler sıklıkla araştırılıyor. Cenaze yardımı, Emzirme ödeneği, Doğum izni ücreti, Yaşlılık aylığı ve Evde bakım parasına ek olarak SGK’nın sunmuş olduğu bir diğer destek olan Yetim maaşı da, annesi veya babası vefat etmiş olan kadınlara bağlanıyor. Evlenmek üzere olan yetim kadınlara toplu halde Çeyiz parası veriliyor. Bu yardımdan haberi olmayan vatandaşlar ise toplu para ödemesinden yararlanamıyor. Peki bu destekten nasıl yararlanılır? Detaylar haberimizde.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından annesi veya babası vefat etmiş olan kadınlara bağlanan yetim aylığından SGK’ya bağlı olarak çalışan kız çocuğu evlenene dek yararlanabiliyor. Uygulamada yaş sınırı bulunmuyor. Yetim aylığı alırken evlenmeye karar veren kadınların aylıkları ise kesiliyor.

TOPLU PARA ÖDEMESİ NASIL YAPILIYOR?

Kadınların evlenirken mağdur olmamaları adına aldıkları yetim maaşının 12 aylık veya 24 aylık kısmı peşin olarak ödeniyor. Böylece kadınların evlilik giderlerinin karşılanması hedefleniyor. Çeyiz parası olarak geçen bu parayı alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunmak gerekiyor.

ÇEYİZ PARASI ALABİLMEK İÇİN ŞARTLAR

Başvuru sahibinin annesinden veya babasından ötürü yetim aylığı alıyor olması gerekiyor.

Hangi sigorta kolundan yetim maaşı alındığı fark etmeden verilen bir yardım olan bu yardımdan yalnızca kadınlar yararlanabiliyor.

Sigortalı şekilde çalışan kadınların yetim aylığı alma hakları kaybolduğu için çeyiz parası için de başvuru imkanları bulunmuyor.

Fakat sigortalı olarak çalışan kadınlar işten ayrıldıktan sonra yetim aylığı almaya başlarlarsa, evlendiklerinde de yine çeyiz parası alabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir