Genel

İşsize destek veriliyor! İşsiz vatandaşlara verilen devlet destekli yardımlar nelerdir?

Devlet destekli yardımlar memur ve emekli gibi çalışanlar kadar, işi olmayan, işini kaybetmiş vatandaşlara da yapılıyor. Gerek maddi yardımlarla iş arama sürecindekilere destek olunuyor, gerek kurslarla ve programlarla işsiz vatandaşların iş gücü piyasasına katılmaları kolaylaştırılıyor. Peki devlet destekli bu yardımlar nelerdir? Detaylar haberimizde.

İŞSİZLİK MAAŞI

Son 3 yılda en az 600 gün primleri olan ve son 120 günde de iş akdi devam ederken işten çıkarılanlara işsizlik maaşı ödeniyor. Maaş, çalışma sürelerine göre 6 aydan 10 aya kadar süreyle veriliyor. Sadece damga vergisi kesiliyor. Bu yılki asgari ücrete göre, işsizler bin 420 ile 2 bin 840 TL arasında para alıyor.

İŞBAŞI EĞİTİMİ VE HARÇLIK

İŞKUR’a kayıt yaptıran işsizler işbaşı eğitim programlarına da katılabiliyor. İşbaşı eğitim programları haftada 45 saat, ayda 26 gün olarak uygulanıyor.

İş arayan statüsündeki vatandaşlara günlük 108,68, öğrencilere 81,51, işsizlik ödeneği alanlara 54,34 lira ödeme yapılıyor. Eğer program geleceğin meslekleri alanındaysa günlük ödeme 115 TL’ye çıkıyor.

MESLEK EĞİTİM KURSU

İŞKUR’a kayıtlı işsizler, açılan kurslara katılıp yeni bir meslek ediniyor. Kurslar, günlük en az 5, en fazla 8 saat ve haftada 6 günü geçmemek üzere en az 30, en fazla 40 saat olabiliyor.

Kursların süresi 160 günü geçemiyor. Katılımcılara günlük 35-70 TL arasında ödeme yapılıyor.

ANNELERE 400 LİRA DESTEK

İmalat sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına veya sanayi sektöründeki meslek eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği ödemesi yapılıyor.

DANIŞMANLIK HİZMETİ

İŞKUR işsizlere danışmanlık hizmeti veriyor. İş ve meslek danışmanları işsizlerin istihdamı için destek sağlıyor. Bunun için ilave bir ücret alınmıyor.

SAĞLIK PRİMLERİ

İşsizlik ödeneği alan ya da işbaşı eğitim programları veya meslek eğitim kurslarına katılan işsizlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigortası ile Genel Sağlık Sigortası prim giderleri karşılanıyor.