GündemSağlık

Uzmanlar endişeli! AĞUSTOS İÇİN SİNYAL VERİLDİ!

Ülke çapında koronavirüsle mücadele aşılama ile devam ederken 1 Temmuz’da başlayan normalleşme ve 9 günlük Kurban Bayramı tatili vaka sayılarından yeniden artışa neden oldu. Vatandaşlar salgın bitmişçesine maske ve mesafe kurallarını hiçe sayarak tatil yaparken uzmanlar da endişelerini dile getirmeye devam ediyorlar. Medicana Kadıköy’de Kardiyoloji Uzmanı olarak görev alan Prof. Dr. Bengi Başer ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek yeniden artışa geçen vaka sayıları ile ilgili açıklamalarda bulundu. İki uzman da ‘kontrolsüz açılma’ yaşandığını ifade etti.

4. DALGA GELEBİLİR

Prof. Dr. Başer yaptığı açıklamada, “Dünya bir buçuk yılda 3 dalgayı geçirdikten sonra, şimdi 4. dalganın eşiğinde. Bugüne kadar başarılı olarak nitelenen Vietnam, Avustralya, G.Kore, Singapur, İsrail gibi ülkelerde bile ciddi vaka artışları yaşanıyor. İsrail, İngiltere ve ABD gibi ülkeler kayda değer aşılama oranlarıyla (toplumun % 50’sini aşan çift doz) başarılı oldular. Vietnam, Avustralya, G.Kore ve Yeni Zelanda gibi ülkeler takip, yoğun test, sıkı izolasyon ile başarı elde etseler de, Delta varyantının etkisiyle vakalarda artış yaşıyorlar” açıklamasında bulunurken Türkiye için de 4. dalganın yakın zamanda gelebileceğine işaret etti:

“Türkiye 1. Dalgaya sıkı önlemler alarak daha planlı girse de, ekonomik kaygılar, ölümler nedeniyle 2020 Haziran’ında hızlı açıldı. Şeffaflık ilkesinden koparak vaka-hasta ayırımıyla sayıları düşük gösterdi. Salgından çok algı yönetimin yapıldığı bu süreç izledik. Sonbahardan itibaren 2. Dalga başladı. Bu süreçte yüksek vaka oranlarına, yüksek ölüm oranları eşlik etti. Ancak 2020 kışı başlarında aşılamanın sağlıkçılar ve 65 yaş üstü gibi kırılgan gruplara uygulanmasıyla vakalarda düşüş gözlendi. Yine de 2. Dalga sonrası önlemler ve aşılamaya rağmen plansız erken açılma vakalarda büyük artış ve ölümlerin yeniden alevlenmesi yani 3. Dalgayı getirdi. Dahası son açılıma yine düşük testler, yetersiz sekans analizleri, verileri örtme gibi davranış biçimiyle giderken bu kez de devreye daha önce maske, izolasyon gibi kavramların karşısında olan ve tabiri caizse her şeye karşı olan aşı karşıtları girdi…”

AŞILAMA YETERSİZ

Aşılama hızının yeterli olmadığını ifade eden Başer, okulların açılmasının da çok riskli olacağını ifade etti: “Aşılama hızımız yeterli değil ve eğitim başlamadan okullara dair yeterli önlemleri almakta gecikiyoruz. Zaten okullarını en fazla kapatan ülkeler arasında başı çekerken bu rahatlığımız kaygı verici. Ayrıca salgında kapatmalardan zarar görenlere en düşük desteği veren ülkelerden biri olduğumuz gerçeğini de unutmamak gerekir.”

AĞUSTOS İÇİN SİNYAL VERİLDİ

Prof. Dr. Yüksek de yeniden artışa geçen vaka sayılarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Kontrolsüz açılma ve Delta varyantının da etkisiyle İngiltere’de son 24 saatte 40 binden fazla vaka görüldü. Türkiye’de de durum benzer. Vaka sayıları geçtiğimiz haftaya kıyasla yüzde 30’luk bir artış ile 8 binin üzerine çıktı, haftaya 10 bini görürüz. Hele de bayramdan sonraki 2. hafta bu sayılar fırlayacak çünkü sahil kesimlerinden gelen görüntüler akıl alır gibi değil! Maske yok. Mesafe yok. 2 doz aşılamada istenen rakamlara henüz ulaşamadık. Ağustos ortası 20 binli rakamları görürsek şaşırmayın. 4. dalga sonbaharı beklemeyecek.”

SALGINA KARŞI DUYARSIZLAŞTIK

“Bir kısım hâlâ virüsü yok sayıyor. Bir kısım, ‘Ne olacaksa olsun’ kafasında. Bir kısım aşıya karşı komplo teorileri içinde. Bu bakış açılarıyla bu maç buradan zor döner! 4. dalgaya doğru hızla gidiyoruz, karamsarlık içerisindeyim. Onca emek umarım boşa gitmez. Salgını durdurabilmenin çaresi kurallara uymak ve aşı olmak. Aşı olanlar hasta olsalar da hastalığı çok hafif atlatıyorlar. Aşı olmayanların ise hem kendileri hem de çevresindekiler büyük riskte. İnsanlar aşıyı reddettikçe yeni varyantlar türüyor. Bu yeni varyantlar aşılı, aşısız hepimizi riske sokuyor” diyerek aşı uygulamalarının zorunlu yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir