GündemSağlık

Aşı tartışmalarını bitiren araştırma: BioNTech aşısının koruyuculuk oranı belli oldu!

Aşı çalışmaları dünya çapında tüm hızıyla devam ederken İngiltere‘de yapılan bir araştırma Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı ne kadar etkili olduğunu gözler önüne serdi. Yapılan araştırmada tek doz BioNTech aşısının ikinci dozunun Delta varyantına karşı daha etkili olduğu ortaya çıktı. Araştırmanın detayları haberimizde…

Tek Doz Etkin Korumuyor

Birleşik Krallık’ta yapılan araştırmaya 19.000’den fazla kişi katıldı. The New England Journal of Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan araştırmada Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkisi ortaya çıktı.

Yetkililer tek doz Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı koruyuculuk sağladığı fakat bunun çok sınırlı olduğunu açıkladı. Araştırmada Pfizer/BioNTech aşısının tek dozunu olanların semptom gösteren Delta varyantına karşı yüzde 30 koruma sağladığı ortaya çıkarıldı. Yetkililer, bu oranın düşük olduğunu ve mutlaka ikinci dozun da yapılması gerektiğini savundu.

İkinci dozdan sonra ise semptom gösteren Delta varyantına karşı çok ciddi bir koruma sağlandığı belirtildi.

İKİNCİ DOZDA KORUMA ORANI ÇOK YÜKSEK

Yetkililer, “Tek doz Pfizer/BioNTech aşısı Covid-19’un Delta varyantına karşı sınırlı bir koruma sağlıyor. Fakat ikinci dozdan sonra semptom gösteren Delta varyantı karşısında koruma sağlanıyor” açıklamasını yaptı ve araştırmada ikinci doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların Delta varyantına karşı yüzde 88 oranında korumaya sahip olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir