EkonomiGenel

Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor! Faizsiz nakit para nedir?

Kredi kartı kullanan bütün vatandaşların yararlanabileceği bir fırsat olan faizsiz nakit para son günlerde en çok merak edilen konulardan biri haline geldi. Herhangi bir bankanın kredi kartına sahip olan bütün vatandaşlar faizsiz nakit para fırsatını kullanabiliyor. Peki hâlâ birçok kredi kartı kullanıcısının haberinin olmadığı faizsiz nakit para nedir?

Faizsiz Nakit Para Nedir?

Türkiye’de milyonlarca kişinin artık kredi kartı var. Özellikle pandemi döneminde tam kapanmanın sonucu internet alışverişine ağırlık veren vatandaşlar, alışverişinde kredi kartı kullanımını da arttırmış durumda. Kredi kartı kullanan herkesin yararlanabildiği bu imkan ise, kullanıcılara 40 gün boyunca faiz ödemeden para çekme fırsatı sunuyor.

Kredi kartı kullanımı ülke çapında artsa da, kredi kartı kullanımı konusunda vatandaş sorunlarla boğuşmak zorunda kalabiliyor. Örneğin; kredi kartını doğru kullanamayan kişiler faiz yüküyle uğraşmak zorunda kalıyor. Bu da çoğu zaman vatandaşları zor duruma sokuyor. Sadece asgari tutarın ödenmesi yüksek faiz oranlarının işlenmesine neden olabiliyor.

Banka müşterilerinin kredi kartı alırken imzaladıkları belgeler arasında önemli maddeler bulunuyor ancak müşteriler çoğu zaman belgeleri bütün detaylarıyla okumuyor; bu da vatandaşların var olan haklarını tam olarak bilmemelerine neden oluyor. Bu haklardan biri olan faizsiz nakit para kullanım hakkı da müşteriye faizsiz kredi imkanı sağlıyor.

Türkiye Bankalar Birliği de (TBB) konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Kredi kartları, işlem tarihinden sonra borcun ödenmesi için 10 ile 40 gün arasında bir vadeyi faizsiz olarak kart hamiline sunar. Başka bir ifade ile faizsiz kredi imkânı sağlanır.”