Ekonomi

Emekliye aylık 498 TL ek gelir müjdesi! Toplu sözleşmede belli olacak

Temmuz ayı milyonlarca çalışan için maaş zammı ayı olurken memurlar bu ay maaşlarıyla birlikte aile yardımını da zamlı bir şekilde aldı. Aile yardımının emeklilere de ödenmesi konusu ise 2 Ağustos’ta başlayacak olan toplu sözleşmeye taşınacak.

Temmuz ayından itibaren memurlara ve emeklilere yapılan zamla birlikte devlet destekli sosyal yardımlarda da artış oldu. Böylelikle bir zam da aile yardımı için ödenen aylık paraya geldi. Memurlar da maaşlarındaki artışa ek olarak bir artışı daha aile yardımı paralarında gördü.

Maaş katsayısındaki artışla birlikte:

eş yardımı 376,83 TL’den 408,67 TL’ye,
0-6 yaş arası çocuk yardımı 82,89 TL’den 89,90 TL’ye,
6 yaş üstü çocuk yardımı da 41,45 TL’den 44,95 TL’ye yükseldi.

Eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan memur da 459,73 TL yerine 498,57 TL aile yardımı almaya başladı.

TOPLU SÖZLEŞMEYE TAŞINACAK

Memurlara ödenen aile yardımının emeklilere de ödenmesi talebi toplu sözleşmeye taşınacak. Memur konfederasyonları, emeklilere de aile yardımı verilmesi talebinin yapılacak olan toplu sözleşmede karara bağlanmasını istiyor. Çalışma Bakanlığı’na 26 Temmuz Pazartesi günü iletilecek taleplerden biri de bu olacak. Talep kabul edilirse, çalışırken yapılan aile yardımı ödemeleri emeklilikte de sürecek. Böylece 2 çocuğu olan eşi çalışmayan bir emekli aylık 498 TL ek gelir elde etmiş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir