GenelSağlık

BioNTech 2. dozdan sonra görülen yan etkiler nelerdir? Neden daha çok yan etki yapıyor?

Koronavirüse karşı yeni aşıların çalışmaları devam ederken var olan aşılarla ilgili yapılan çalışmalar da sürüyor. CDC’nin yaptığı bir araştırmaya göre Pfizer/BioNTech aşısının 2. dozunu olanlar ilk dozdan daha çok yan etkiye maruz kalıyor. Peki bunun nedeni nedir? BioNTech 2. dozu vurulan kişiler en çok hangi yan etkilerden şikayetçi?

İkinci Dozdan Sonra Halsizlik ve Ağrılar

Pfizer-BioNTech aşısının 2. dozunu yaptıran kişiler özellikle yüksek ateş, halsizlik, baş ve kas ağrısı, mide bulantısı ve titreme gibi şikayetlerde bulunuyor. Fakat araştırmaya göre bu yalnızca BioNTech aşısına özgü bir durum değil. Amerika’da FDA’nın yaptığı bir çalışmada Moderna da dahil olmak üzere mRNA teknolojisi kullanan bütün aşıların ikinci dozunu alanların en az 3’te 2’sinin yorgunluk, halsizlik ve kas ağrısı gibi konulardan şikayet ettiğini ortaya koydu.

Vücut Antikor Üretiyor

CDC, mRNA aşılarının yan etkilerinin kol üzerinde ağrı, kızarıklık, şişme olarak görüldüğünü ve bu kişilerde yorgunluk, kas-baş ağrısı, titreme, ateş ve mide bulantısına sebep olabileceğini belirtiyor ve bu yan etkilerin 1-2 gün içinde ortaya çıkabileceğini ekliyor.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık’a göre de BioNTech aşısında yan etkiler kendini daha fazla gösteriyor: “Bu yan etkiler aşı yerinde ağrı, şişlik, ateş, vücut kırgınlığı gibi belirtiler BioNTech aşısında daha fazla görülüyor ama bunların hiçbiri risk oluşturmuyor, kişiyi ağır hastalık geçirme ve ölüm riskinden koruyor. İnaktif olan Sinovac aşısında ise bu tip yan etkiler ya olmuyor ya daha az gözüküyor.”