Ekonomi

Araba almayı düşünenlere müjde verildi! Yüzde 50 ÖTV indiriminde adım atılıyor

Çoğu vatandaş kendi aracına sahip olmak istiyor, ancak vergilere yapılan zamlarla cep yakmadan araba sahibi olmak pek mümkün olmuyor. Bugünlerde gündemde olan ÖTV indirimi ise araba alacakları yakından ilgilendiriyor. Talepler doğrultusunda ÖTV‘de en az yüzde 50 indirim istenecek, bu gerçekleşirse vatandaşlar büyük bir maddi yükten kurtulmuş olacaklar.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken talep edilecek ÖTV indirimiyle ilgili açıklamalarda bulundu. “Piyasanın canlanması için ÖTV indirimi şart. 5 -6 yıl önce indirim yapıldı. Gerçekten araçlar yenilendi” diyen Palandöken “ÖTV’nin alınmasının Hazine’ye de bir zararı olmayacak. Yan sanayi gelişecek. İstihdamda da artış olacak” açıklamasını yaparak bunun devleti bir zarara uğratmayacağını da belirtti.

ÖTV İNDİRİMİ ŞART

“Piyasaların canlanması için ticari araçlar başta olmak üzere tüm araçlar için ÖTV indirimi yapılmalı. Bankalar da taşıt kredilerinde elini taşın altına koyarak faizlerde indirim yapmalı” açıklamasında da bulunan Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, araçların yenilenmesinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde ekonomik olarak zor günlerden geçen esnaf için çok daha büyük bir maliyet gerektirdiğine işaret ederek, “Geçen yıllarda yapıldığı gibi yeniden araç alımlarında ÖTV indirimi yapılması hem esnafı hem piyasaları rahatlatır.” değerlendirmesinde bulundu.

ÖTV İNDİRİMİ DEVLETİN YARARINA OLUYOR

ÖTV indiriminin düşünülenin aksine devletin zararına değil yararına olduğunu vurgulayan Palandöken, “ÖTV indirimi bütçede açık yaratarak devlete zarar ettirmek yerine, tam tersi araçların yenilenmesiyle hem piyasalar zincirleme olumlu etkilenecek hem üretim ve yatırımların artmasıyla istihdama katkı sağlanacak hem de sanayinin hurda ihtiyacına destek olunacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir