Sağlık

Sağlık Bakanlığı 81 il için duyurdu! Zorunlu oldu!

Gelen son bilgiye göre Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il için önemli bir açıklama yapıldı. Buna göre kalp-damar hastalıkları, obezite, diyabet ve hipertansiyon ile kanser hastaları için bütün aile hekimlerinde izlem taramalarına alınması zorunlu hale getirildi. Bu durumda her hekim, telefon  arayarak ya da SMS aracılığı ile aile hekimliğine devam edilecek 30-65 yaş arası kadınlar için rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkekler için kalınbağırsak kanseri taraması yapılacak.

18 yaşından büyük olan vatandaşlar ise yılda en az 1 kere kan basıncı ölçümü için aile sağlığı merkezlerine davet edilecek. 40 yaşından büyük olanların başvuru sebebinden bağımsı olarak bir defa kardiyovasküler risk değerlendirmesine alınacak. Bu şekilde 10 yıllık zaman diliminde ölümcül hastalıkların geçirme riski hesaplanacak.

KARAR 1 TEMMUZ’DA ALINDI

1 Temmuz itibarıyla alınan karara göre her aile hekimi, hedef nüfusundaki kişileri hem telefon hem de SMS ile davet ederek danışmanlık hizmeti verilecek. Bu kapsamda 30-65 yaş arası kadınlar için rahim ağzı kanseri, 50-70 yaş arası kadın ve erkekler için kalın bağırsak taraması yapılacak.

Bununla birlikte 40-69 yaş arası kadınlar için meme kanseri taraması yapılacak en yakın tarama birimine yönlendirilecek. Şüpheli ya da pozitif olan sonuçlar teşhis merkezlerine sevk edilecek.

KAN BASINCI ÖLÇÜMÜ YAPILACAK

18 yaşından büyük olan bireyler için yılda en az bir defa kan basıncı ölçümü yapmak için sağlık merkezlerine davet edilecek.

Kadın basıncı yüksek çıkan 50 yaş üstü, kilolu, şeker hastalığı olan, sigara içen ve ailesinde böbrek yetmezliği olan kişilerin ölçümleri ise düzenli olarak yapılacak.

Hipertansiyonu olan kişiler e-Nabız üzerinden kendi tedavi planlarını görebilecekleri gibi evlerinde öçlükleri kan basıncı değerlerini de sisteme yükleyebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir